Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin karşılaştıkları sorunlar ve Tokat ili örneği
The Problems appeared in the small and medium sized business enterprises and example of this Tokat city
  1. Tez No: 124966
  2. Yazar: METİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, gerek sosyal, gerek ekonomik yönden önemi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Özellikle, üretimde azımsanmayacak bir paya sahip olmaları, onları daha da önemli hale getirmektedir. Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri üzerinde yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, KOBİ'ler hakkında genel bilgiler verilmiş olup, KOBİ kavramı ve kapsamı üzerinde durulmuş, Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ülkelerde yapılan tanımlamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin sorunları dört başlık altında ele alınmıştır. Bunlar ekonomik ve mali kaynaklı sorunlar, sanayi işletmelerine yönelik özel önlemlerin, alınmamasından kaynaklanan sorunlar, kendi yapılarından kaynaklanan sorunlar ve yönetim sorunlarıdır. Her bir bölümde sorunlara tek tek değinilmiştir. Üçüncü bölüm, sanayi işletmelerinin sorunlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen Tokat bölgesindeki işletmeler üzerinde yapılan bir araştırmadan oluşmaktadır. Bu uygulamada, öncelikle deneklerin demografik özellikleri başta olmak üzere karşılaşabilecekleri tüm sorunları ortaya koyabilecek şekilde sorular oluşturulmuş ve kendilerine yöneltilmiştir. Elde edilen veriler, yargılarımız çerçevesinde değerlendirilmiş ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında, işletmelerin karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların kaynakları üzerinde durularak, sorunlar ve sebepleri birbiriyle ilişkilendirilmeye ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of small and medium sized business enterprises, in terms of both social and economical sides, is increasing day by day in the whole and of course in Turkey as well. Especially, having a great portion in production, they are getting more and more importance. This study, prepared on SMEs, consists of three chapters. In the first chapter, the general information about SMEs, about their capacities was given, also definitions in Europian countries, especially in the Europion union were given. In the second chapter the problems of SMEs were dealt with under four main headlines. These problems are; economic and financial problems, problems resulted from neglecting special precautions directed to industry business enterprises, problems that are resulted from their structures and finally management problems. In all parts the problems were examined. The last chapter is about the application on the business enterprises in Tokat city in order to determine the problems of industrial enterprises. In this application, first of all, to put forward the problems that they can encounter especially with the demographic of equals, questions were prepared and asked. The results were evaluated according to our judgements and it was seen that most of the peoples answers were in accordance with the questions. In the conclusion part, the problems of the enterprises and their reasons were dealt with to connect the problems with the reasons and to find the suitable solution