Osmanlı Devleti'nin Uluslararası Barış Konferanlarına resmen katılması sorunu parlamentolararası birlik
The Matter of Ottoman Empires attendance at International Peace Conferances interparliamentary union
- Tez No: 125097
 - Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN GENCER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
oz 19.yüzyüda“Uluslararası Barış”olgusuna oldukça ihtiyaç duyulmuştur. Bunun nedeni, Avrupa devletleri arasında 1815 tarihinde Viyana Kongresi'yle kurulan denge politikasının kısa sürede geçerliliğini yitirmesiyle devletlerarasında oluşan bloklaşmalardır. Bununla birlikte ortaya çıkan“uluslararası barışı sağlama”çalışmaları 1914 dünya savaşma kadar devam etmiştir. Barışı sağlama çalışmalarını, düzenlenen konferansları konu edinen çalışmamızda, arşiv malzemeleri, konferans tutanakları, zabıt cerideleri gibi ana kaynaklar kullanılmıştır. Amaç, 19. yy. 'da Avrupa ve Osmanlı tarihini barış faaliyetleri açısından incelemek, bu sayede Osmanlı Devleti'nin bu dönemde devletlerle olan ilişkisini tarih bilimi ışığında gözler önüne sermektir. ABSTRACT The nation of International Peace a motto that has been used repeatedly among the countries in all over the world in different ways due to the different reasons. Therefore, in this MA thesis, the struggles held to provide“International Peace in the 19th century”have been investigated and the relationship between Ottoman States and European States at the end of the 19th century has been viewed. On that account, in this study, it aimed to present some of the political attitudes and views in the years between 1880 and 1914 in respect of European and Ottoman Histories by examining achieve documents and records of the peace conferences. in
Özet (Çeviri)