İlköğretim öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin kişilik özellikleri
Personality characteristics of primary school teachers and candidates
  1. Tez No: 125141
  2. Yazar: GÜLBAHAR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
oz Durum saptama çalışması olan bu araştırma, ilköğretim öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin kişilik özelliklerini saptamak ve çeşitli değişkenlere göre aralarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla tarama modelinde yapılmıştır. Örneklem grubuna 303 'ü öğretmen adayı, 295'i öğretmen olmak üzere toplam 598 denek katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ilköğretim öğretmen adaylarının ve öğretmenlerinin kişilik özelliklerini belirlemek için“Sıfat Tarama Listesi”(Adjective Check List) adlı kişilik testi ile“Öğretmen Adayı Kişisel Bilgi Formu”ve“Öğretmen Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğretmen adaylarının kişilik özellikleri; ideal benlik, oto-kontrol, kendini suçlama, yaratıcı kişilik ve uyarlık olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin kişilik özellikleri ise; ideal benlik, yaratıcı kişilik, düzen, sebat, erkeksi özellikler, şefkat gösterme olarak belirlenmiştir. Öğretmen adayları ile öğretmenlerin kişilik yapıları arasındaki farklılıklar ise şöyledir; başarma, başatlık, sebat, düzen duygulan anlama, şefkat gösterme, yakınlık, gösteriş, özgüven, kişisel uyum, ideal benlik, yaratıcı kişilik, liderlik ve erkeksi özellikler puanları öğretmen grubunda, öğretmen adaylarına göre anlamlı derecede daha yüksektir. Bağımsızlık, değişiklik, ilgi gösterme, kendini suçlama ve oto- kontrol alt ölçeklerine ise öğretmen adaylarının puanlan, öğretmenlerden anlamlı derecede daha yüksektir. ABSTRACT The present research is a descriptive one that was carried out using survey model in order to find out the personality characteristics of primary school teachers and candidates and to determine the differences between them with respect to various variables. Altogether 598 participants, 303 teacher candidates and 295 teachers, took part in the sample of the study. In order to find out the personality characteristics of teachers and teacher candidates, a personality test called The Adjective Check List was used. Additionally, a teacher personal information questionnaire and a candidate personal information questionnaire were used as the other data collection instruments. Job candidates are found to have dominant personality characteristics of ideal self, self-control, abasement, creative personality, and deference. Teachers on the other hand, are shown to have ideal self, creative personality, order, endurance, masculine attributes and nurturance. Teachers are found to have significantly higher scores than teacher candidates on achievement, dominance, endurance, order, interception, nurturance, affiliation, exhibition, self-confidence, personal adjustment, ideal self, creative personality, leadership and masculine attributes. On the other hand teacher candidates are shown to have significantly higher scores on independency, autonomy, change, succorance, abasement and self-control. in
Özet (Çeviri)