İnşaat şirketlerinin bağımsız dış denetimi ve uygulamalı bir örnek
- Tez No: 12535
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET ülkemiz toplam yatırımlarının yarısından fazlası inşaat harcamalarından oluşmaktadır. inşaat sektörü ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olmuş; nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmenin getirdiği zorunlu nedenler inşaat faaliyetlerine büyük önem verilmesini gerektirmiştir. Ekonomi içinde önemli yere sahip olan inşaat sektörü henüz yeterli gelişmeyi gösterememiştir. Bununla birlikte Türk inşaat firmalara Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da sınırlı da olsa başarılı olabilmişlerdir, ülkemizde bu sektörde yetişmiş teknik eleman ve yeterli bilgi birikiminin var olduğunu söylemek mümkündür. Ancak inşaat firmalarımızın uygun bir muhasebe ve etkin bir iç kontrol sistemine gereken önemi vermedikleri bir gerçektir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi, konut sektöründe faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğunu küçük inşaat firmalarının oluşturması dır. Bir işletmenin amaçlarını yerine getirebilmesi için iyi bir yönetime ihtiyacı vardır. Etkili bir, yönetim de zamanında sağlanan bilgi ve verilere dayanarak, işletme faaliyetleri hakkında doğru ve anlamlı kararlar almakla sağlanabilir. Muhasebe fonksiyonu bu sistemde önemli bir yer tutar. Yapı işlerinin süre açısından diğer işlere nazaran göreceli uzunluğu inşaat muhasebesinin önemli özelliğini oluşturmaktadır.İnşaat sektöründeki yüksek risk ve rekabet inşaat firmalarının başarılarına etkilemektedir. Bu etkilere ek olarak yetersiz muhasebe uygulamaları inşaat işletmelerinin başarısız olma nedenlerinden biridir. Yaşamını sürdürmek ve amaçlarını yerine getirmek isteyen her inşaat şirketi, yönetim kararlarını muhasebe verilerine dayandırmak ve bu verilerinin doğru ve gerçek olduğunu topluma duyururken onları denetlemek zorundadır. Oysa inşaat firmaları muhasebe ve denetimi ikinci bir görev ve yük olarak kabul etmektedir. Bu davranış ve anlayış içinde çalışan inşaat firmalarının başarısızlığı gündeme gelmekte ve sonuçta bunların piyasadan çekilmeleri kaçınılmaz hale gelmektedir. Yapı işleri yapım süresinin uzunluğu, çalışma alanı ve işgücü değişkenliği, iklim koşullarına bağımlılık gibi özellikler işletmenin finansal yapılarına da yansımaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, finansal raporlarda özetlenen ve ilgili kişi veya kurumlara iletilen finansal bilgilerin doğruluğunun tesbitinde inşaat firmalarını denetleyeceklere bir çıkış yolu sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In our country more than half of the the investments are made by construction companies. In our economy, construction industry has been one of the main locomotive sectors. Because of high population growth, urbanization and industrialization it is necessary to give enough attention to construction activities. Although construction sector has a great importance in our economy, it could not develop enough to date. Turkish construction companies have been successful in Middle East and North Africa too, even to a limited degree. It can easily be said that, there is enough technical knowledge and information accumulation in this sector. But there is not enough development in accounting procedures and there is no internal control system applications because most of the firms working in this sector are small companies. In order to reach to aims of a company, good management is a necessity. Effective management can be fulfilled by sound decisions supported by a developed information system. Accounting function has an important place in this system. The duration in construction is longer than the works in other sectors. This constitutes the main characteristic of the construction accounting.High risk and high level of competition in construction sector affect the success of the companies working in the sector. And insufficient accounting is one of the main reasons for the failure of these companies. Construction companies who want to reach their aims must control their activities by proper accounting systems. As long as they don't realize the importance of accounting function, failure will be unavoidable. Together with some other negative factors which are inherent in construction contracts such as weather conditions, long completion periods, inefficient accounting systems negatively affect the financial position of the company. Our aim in this study is to guide the auditor who is auditing a construction company in determining the accurateness of financial information which is summarized in financial reports and summitted to related persons or institutions.