Erzurum'daki yatılı ilköğretim bölge okulları 6. sınıf öğrencilerinin yazım hataları
The Orthographical mistakes done by the students in sixth class in. Primary education and regional pannsioned schools locadet in Erzurum
  1. Tez No: 125461
  2. Yazar: ESRA YEŞİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM' DAKİ YATILI BÖLGE İLKÖĞRETİM OKULLARI İLE İLKÖĞRETİM OKULLARI 6. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YAZIM HATALARI Esra YEŞİL Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Lütfı SEZEN 2003 -SAYFA: 105 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Lütfı SEZEN Prof. Dr. Mukim SAĞIR Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL Bu araştırmada, yatılı bölge ilköğretim okulları ile ilköğretim okulları 6. sınıf öğrencilerinin yazım kurallarını uygulamalarıyla ilgili yaptıkları hatalar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Erzurum ili yatılı ilköğretim bölge okulları ile ilköğretim okulları 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise Erzurum iline bağlı Tekman, Horasan, Hınıs ve İspir ilçelerinde yer alan yatılı ilköğretim bölge okulları ile yine bu ilçelerde yer alan birer ilköğretim okulu 6. sınıflardan seçilen birer şube oluşturmaktadır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket sorulan, Yrd. Doç. Dr Lütfi Sezen ile Yrd. Doç. Dr Başaran Gençdoğan'ın önerileri doğrultusunda hazırlanmış, sorular ilk olarak İ.M.K.B. 75. Yıl Hınıs Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan seçilen 6. sınıf şubelerinden bir sınıfa uygulanmıştır. Bu uygulama sonucunda anketteki eksiklikler giderilmiş ve anket, örneklemi oluşturan okullarda uygulanmıştır. Araştırma sonuçları ki-kare analiz testiyle değerlendirilmiş anketi oluşturan sorular cinsiyet, anne ve babanın eğitim durumu ve okullar arası farklılıklar esas alınarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucu yatılı ilköğretim bölge okulları ile ilköğretim okulları 6. sınıf öğrencilerinin yazım kurallarıyla ilgili becerileri, tam öğrenme sınırının ( %70 ) altında yerine getirmekle birlikte ilköğretim okulları öğrencilerinin yazım kuralarını bilip uygulama hususunda daha başarılı oldukları saptanmıştır. Sonuçta, Türkçe programlarının dört temel dil becerisini kazandıracak şekilde geliştirilmesi ve öğretmen yetiştirmede bu durumun gözetilmesi; yazım kurallarının etkili öğretilmesi için hem öğrenci materyallerinin hem öğretmen kılavuzunun hazırlanması, mevcut eksikliklerin giderilmesi için hizmet içi eğitim kurslarının hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS THE ORTHOGRAPHICOL MISTAKES DONE BY THE STUDENTS IN SIXTH CLASS IN PRIMARRY EDUCATION AND REGIONAL PANNSIONED SCHOOLS LOCADET IN ERZURUM Esra YEŞİL Supervisor: Assist. Prof. Lülfi SEZEN 2003- Page: 105 Jurry: Assit. Prof. Lütfı SEZEN Prof. Dr. Mukim SA?IR Assit. Prof. Fikri KOKSAL In this study, the mistakes done by the students in sixsth class in primary education and in reginal pansioned schools in orthogrophy are tried to be designated and depicted. The study involves the sixth class students in primary education and regional pansioned in Erzurum. The instances formed by the sixsth class students chosen from the regional pansioned schools in Tekman, Horasan, Hınıs, İspir and also from the primary schools in the same counties. Questionnaire method is used in the study. The questions, prepared through the advices of Assit. Prof. Lütfi Sezen and Assist. Prof. Başaran Gençdoğan, in the questionnaire were first put into practice to a sixth class students choosen from İ.M.K.B. 75. Yıl Hınıs Yatılı Bölge İlköğretim Okulu. As a result of the practice, the missing in the test completed and carried out in the pointed schools. The results evaluated by thesis analysis and examined through the differences of educational degree of the familly and the distinctions of the schools. In the study, it is determined that both the students of the anserved schools are at the back of% 70 of the complete learning and is also determined that the students in primary education are more succesful in the practies of ortogrophy. As a conclusion, it is suggested that, Turkish programmes should be developed to supply four basic lingual skulls and the grocess should be observed, both the material students and the teacher instructions should be prepored, to teach ortography and to remove the deficiency of the teachers, educational courses should be prepared.