İş analizi ve teknikleri
Work analysis end tecniques
  1. Tez No: 125462
  2. Yazar: AKİF ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞ ANALİZİ VE TEKNİKLERİ Akif ABDULLAYEV Danışman : Doç.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN 2003 SAYFA : 66 Jüri : Doç.Dr. Osman DEMİRDÖĞEN Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Yrd.Doç.Dr. Kerem KARABULUT Yeni yüzyılda en hızlı gelişen“Teknolojik Değişmelere”ayak uydurabilmek, büyük firmalarla rekabet edebilmek ve işletmelerde verimliliği arttırıp yaşamlarını sürdürebilmeleri bakımından işletmelerin“İŞ ANALİZİ”yapması zorunlu hale gelmiştir. İş analizinin kapsamı oldukça geniş olup, işletme etkinliklerinin planlanması, izlenmesi ve ücretlendirmede kullanılan verilerin saptanması, birim maliyetlerin hesaplanması, iş sistemlerinin ekonomik ve insana uygun biçimde düzenlenmesi, iş değerleme, ücretlendirme ve iş öğretimi gibi konuları içermektedir. Ancak yapmış olduğumuz uygulamada iş analizinin kapsamındaki konuların hepsine değinmek çok zaman alıcı ve maliyetli olduğu için biz analizin sadece bazı kısımlarına yer verdik. Örneğin; iş sistemlerinin insana uygun biçimde düzenlenmesi, iş öğretimi, işletmede yapılan etkinlikler, işçi-makine verimliliği vb. konularla iş analizi yapılıp değerlendirmeye tabi tutuldu. Uygulamada elde edilen sonuçlar teorik bilgilerle birlikte değerlendirilerek sonuç kısmında verilmiştir. Uygulama sonuçlarına göre ikinci uygulamada tespit olunan süreler birinci uygulamadaki sürelerden azdır. Yani, firma mutfak dolabı üretiminde tespit olunan problemlerin bir kısmım çözdükten sonra zaman tasarrufu sağlamıştır. Ancak diğer problemler işletmenin finansman yetersizliğinden dolayı çözüme kavuşturulamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS WORK ANALYSIS END TECNIQUES AkifABDULLAYEV Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Osman DEMİRDÖ?EN 2003-PAGE :66 Jury : Assoc.Prof.Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Asist.Prof.Dr. Kerem KARABULUT Today, it is absolutely necessary applying to“Work Analysis”by enterprises in order to catch up rapid developing“Technologic Changes”of the new century, and to compete against giant firms, or to increase their productivity for continuing lifetime of themselves. Comprehensive size of work analysis includes a lot of topics such as planning and controlling of corporate activities, obtaining data needed for establishing wages, determining of costs per unit., establishing economic and suitable work systems for workers and performance evaluation and education etc. In this study only some parts of work analysis such as preparing of work systems for workers, work education, internal activities in enterprises, worker- machine productivity etc. are searched due to wideness of subject. This study has three parts. The first part examines the subject in theoretical context and also includes some definitions related to work analysis. The second part examines techniques of work analysis. In the third part, a survey is carried out related to topics mentioned above. The results of the survey are evaluated and it is found that. Ampirical fundings shaw that the period determined in the second application is shorter than in the first one. Therefore, after salving the problems related to production of kitchen cupboard, the firm had time saving. But it cauldrtisalve the other problems because of the lack of financing.