Dinamik programlama yöntemi ve sermaye bütçeleme problemlerine uygulanması
Dynamic programming method and an aplication capital budgeting problem
- Tez No: 125492
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dinamik Programlama, Yöneylem Araştırması konulan arasında önemli yeri olan, başta işletme olmak üzere bir çok bilim dalında kullanılan, bir optimizasyon tekniğidir. Hazırlanan bu tez çalışmasında Dinamik Programlama metodunun, işletme problemlerinden Sermaye Bütçeleme problemlerinin çözümünde kullanılışı anlatılmıştır. Çalışmada sırasıyla Dinamik Programlama'nın tarihi gelişimi, tanımı, türleri ve uygulama şekli açıklanmış daha sonra Sermaye Bütçeleme kavramı açıklanarak Sermaye Bütçeleme problemlerinde kullanılan tekniklerden kısaca bahsedilmiştir. Çalışmada ayrıca, Sermaye Bütçeleme problemlerinin Dinamik Programlama metoduyla çözümü için, Delphi 6.0 programlama dilinde hazırlanan bilgisayar programına ve bu program ile çözülen bir Sermaye Bütçeleme uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic Programming, which has an important place in Operations Research topics, is an optimization technique employed in numerous disciplines, primarily in business. This study describes how to make use of Dynamic Programming to solve Capital Budgeting Problem, which appears in business problems. The study gives some concise information on historical development, definition, types and application ways of Dynamic Programming. Besides, it elucidates the capital budgeting concept and techniques used in Capital Budgeting Problems. Finally, it introduces a computer software developed using Delphi 6.0 for solving Capital Budgeting Problem by means of Dynamic Programming, and illustrates how to solve Capital Budgeting Problems with this newly developed computer software.