İ'rabu'l-Kur'an çalışmaları (H. VIII./M. XIV. yüzyıla kadar)
I'rabal-Qur'an studies (Until 8th A. H./14th A. D. century)
- Tez No: 125493
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İ 'RÂBU'L-KUR'ÂN ÇALIŞMALARI (H. VIII. / M. XIV. Yüzyıla Kadar) Yakup KIZELKAYA Danışman : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim TANÇ 2003 - Sayfa :VIII+ 114 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim TANÇ Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ. Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir YILMAZ Kur'ân'daki ayetlerin gramer özelliklerini belirleyerek manânın doğru anlaşılmasına yardımcı olan i'râbu'l-Kur'ân çalışmaları geçmişte olduğu gibi günümüzde de canlılığını korumaktadır. Bu bağlamda önceki dönemlere ait eserlerin incelenmesi günümüzdeki çalışmalara da ışık tutacakta. Bu çalışmada H. VIII. Yüzyıla kadar bu sahada eser veren müellifler ve eserleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle basılmış olan eserlerin incelemesi yapılarak, kütüphanelerde yazma olarak bulunan veya günümüze ulaşmayan eserlere de dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS I'RAB AL-QUR'AN STUDIES (Until 8th A. H. / 14th A. D. Century) Yakup KIZILKAYA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Halil İbrahim TANÇ 2003 -Page : VIE +114 Jury: Assist. Prof. Dr. Halil Ibrahim TANÇ Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Assist. Prof. Dr. Abdulkadrr YILMAZ The î'râb al-Qur'an studies that help the meaning to be understood right by determining the grammar rules of Qur'an verses still keeps its importance as well as it did in the past In this context, the researches of writing belong to past would enlighten the studies of these days, too. In this study the authors that wrote in this area and their works has been tried to be determined. So the printed works are researched and the manuscripts in the library or the works that have not reached today have been drawn attention, too.