Albert Camus felsefesinde yabancılaşma ve ölüm
Alienation and death in the philosophy of Albert Camus
  1. Tez No: 647773
  2. Yazar: ÖZGÜN ZÜLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Saçma ve başkaldırı kavramları Albert Camus'nün düşüncesinin mihenk taşlarıdır. İnsan zihni ve dünya arasındaki iletişimde oluşan boşluk yine insanı yabancılaşma ile yüz yüze getirir. Camus'nün öğretisi bu yabancılaşma ile ortaya çıkan uyumsuzun idrakinden hareketle bir başkaldırı felsefesine geçiştir. Bu düşünce sistemindeki geçiş evresinde ölüm kavramı önemli bir basamaktır. Albert Camus'nün felsefesinde yabancılaşma ve uyumsuzluk probleminden hareketle başkaldırı ve intihar kavramları ön plana çıkar. Bu kavramlar üzerinden hareketle yaşamın anlamına dair bir sorgulama meselesinin ortaya çıkışı Camus'nün tüm ana kavramlarıyla bütünsel bir anlam taşımaktadır. Bu çalışma Albert Camus felsefesinde yabancılaşmanın rolünü ve Camus'nün düşüncesinde ölüm kavramını irdelemeye çalışmıştır. Onun felsefi öğretisinin derinine inebilmek adına Camus'nün varoluş felsefesindeki yerine ve temel kavramlarına yer verilmiştir. Tezin birinci bölümünde Albert Camus'nün varoluş felsefesi içindeki yerine değinilmek istenmiştir. İkinci bölümde tezin ana meselelerinden biri olan yabancılaşma kavramı irdelenmiş neden ve sonuçları üzerinden tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise tezin diğer bir ana meselesi olan Albert Camus felsefesi içinde ölüm kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of nonsense / incongruity and revolt are the cornerstones of Albert Camus's thought. The gap formed in the communication between the human mind and the world brings the person face to face with alienation. The teaching of Camus has moved from the realization of the incompatibility emerging with this alienation to a philosophy of revolt. Death is an important element in the transition phase in this thought system. In the philosophy of Albert Camus, the concepts of revolt and suicide come to the fore with the problem of alienation and incompatibility. The emergence of a question of questioning the meaning of life based on these concepts has a holistic meaning with all the main concepts of Camus. This study tries to examine the role of alienation in Albert Camus philosophy and the concept of death in Camus's thought. In order to dig deeper into his philosophical teaching, Camus's place in the philosophy of existence and its basic concepts are included. In the first part of the thesis, it is aimed to mention the place of Albert Camus in the philosophy of existence. In the second part, the concept of alienation, which is one of the main issues of the thesis, is discussed and discussed through its causes and results. In the third chapter, the concept of death is examined within the philosophy of Albert Camus, another main issue of the thesis.