Albert Camus'nün saçma (absürd) felsefesi
Albert Camus?s philosophy of the absurd
- Tez No: 279720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Betimsel nitelikte bir çalışma olan bu araştırmanın amacı Albert Camus'nün felsefesini saçma (absürd) kavramı bağlamında açıklamak ve A. Camus'yü, kullandığı kavramları ve değindiği konuları bakımından daha önce eserlerinde işleyen diğer filozoflarla, özellikle de varoluşçu filozoflarla karşılaştırmaktır.Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın ikinci bölümünde Albert Camus'nün saçmaya verdiği mana ve saçmanın ortaya çıkma nedenleri incelenmiş, üçüncü bölümde saçmaya karşı ele aldığı seçenekler açıklanmış ve diğer filozofların konularla alakalı görüşlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde, A. Camus'nün saçmaya karşı önerdiği asıl çözüm olan başkaldırma konusu ayrıntılı olarak ele alınmış, bölümün sonunda ise A. Camus'ye yöneltilen eleştiriler açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç ve değerlendirme kısmında araştırmacının konuyla ilgili görüş ve değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this descriptive study is to explain the philosophy of Albert Camus within the context of the concept of absurd and to compare A. Camus with other philosophers, especially with the existentialist philosophers, who reflected on the concepts he used and the topics he touched upon.In line with this objective, in the second section of this study, the meaning ascribed to absurd by Albert Camus and the causes of emergence of absurd are examined, and in the third section, the alternatives he addressed against absurd are explained and the opinions of other philosophers related to these issues are referred. In the fourth section, insurrection as the main solution proposed by A. Camus against absurd is discussed in detail and at the end of the section, the criticisms directed against A. Camus are explained. The conclusion section of the study includes the opinions and the appraisal of the researcher related to the topic.