Hastanelerde verimlilik ve kalite sistemi Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Hastanesi örneği
Productivity and quality system at hospitals Cumhuriyet University Research Hospitals model
  1. Tez No: 125675
  2. Yazar: SERAP BAYCAN KAMÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sağlık kavramı,tüm ulusların temel gelişmişlik düzeyini gösteren ve aynı zamanda toplumların ekonomik kalkınmasında da rol oynayan bir kavramdır.Ayrıca tüm ülkelerde sağlık sektörü, reel ekonomi içerisinde oldukça yüksek pay alan bir sektördür.Dolayısıyla sağlık sistemlerinde kaynakların etkin ve verimli kullanımı ve bu bağlamda da kaliteli hizmet üretimi ön plana çıkmaktadır. Sağlık hizmetlerine olan talebin artması ve buna karşın kaynakların azalması ülkelerin bu artan talebi karşılamak üzere sistemlerini geliştirmeye yönlendirmektedir. Bu kısaca sağlık kuruluşlarının kalite konularına önem vermesi gerektiği anlamına gelmektedir ayrıca hasta olsun olmasın toplumda yaşayanların sağlık hizmetlerinde kalite konusunda ilgileri giderek artmaktadır. Herkesin ulaşılabilir en iyi sağlık seviyesine sahip olma hakkı vardır. Bu da mevcut ekonomik kaynakların en verimli ve etkili bir şekilde kullanılarak hizmet kalitesinin sürekli iyileştirilmesini gerektirir. Çalışmamız teorik ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda verimlilik, kalite, hizmet ve hizmet kalitesi ve hastanelerde hizmet kalitesi incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin bazı polikliniklerinde (Dahiliye, Diş, Endokrin, Fizik Tedavi, Genel Cerrahi, Göz, Hematoloji, Kalp, Damar, KBB, Ortopedi, Psikiyatri, Radyoloji, Üroloji) hizmet alan hastaların, verilen sağlık hizmeti konusundaki görüşleri tespit etmek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete verilen cevaplar ışığında değerlendirmeler yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health concept indicates the whole nations' basic development level and at the same time plays a part in societies' economic development as well. Furthermore, in whole countries health sector takes pretty high part in real economy. Consequently, effective and productive usage of sources in health system and in this connection qualified service production become important. Inspite of decreasing sources; increase in the demand for health services directs countries to develop their systems in order to meet this increasing demand. This means briefly that health foundations must give importance to quality matters and whether ill or well people who live in the society become more interested in health services quality. Everybody deserves to have the best standard of health. And this requires permanent improvement of service quality by using existing economic sources in a most productive and effective manner. Our study is formed of two parts. In theoretical part; productivity, quality, service and service quality at hospitals is examined. And in practice part; a questionnaire study is made among patients at some polyclinics of Cumhuriyet University Research hospitals (Internal Diseases, Tooth, Endocrinal, Physical Treatment, General Surgery, Eye, Hematology, Hearth, Vein, ENT, Orthopedics, Psychiatry, Radiology, Urology) in order to determine their opinion about given health service. In the light of answer given to the questionnaire some evaluations and suggestions are made.