Çoklu zeka kuramı destekli kubaşık öğrenme yönteminin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of cooperative learning method supported by multiple intelligence theory on elementary school fifth grade dtudents academic achievement and attitudes toward science course
  1. Tez No: 125711
  2. Yazar: AYTEN İFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÖMLEKSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET ÇOKLU ZEKA KURAMI DESTEKLİ KUBAŞIK Ö?RENME YÖNTEMİNİN İLKÖ?RETİM 5. SINIF Ö?RENCİLERİNİN FEN BİLGİSİ DERSİNDEKİ AKADEMİK BAŞARI VE TUTUMLARINA ETKİSİ Ayten İFLAZO?LU Doktora Tezi, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Doc.Dr. Müfit GÖMLEKSİZ Eylül 2003, 238 sayfa Bu deneysel çalışmada, ilköğretim 5. sınıf Fen Bilgisi dersinin“Isı ve Isıma Maddedeki Yolculuğu”ile“Hareket ve Kuvvet”ünitelerinin öğretiminde çoklu zeka kuramı destekli kubaşık öğrenme yönteminin (ÇZK destekli ikili denetim tekniğinin) öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenme düzeylerine ve fen bilgisi dersine ilişkin tutumlarına etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma 2002-2003 öğretim yılının bahar yarıyılında Adana İli Seyhan İlçesindeki iki resmi ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma iki deney ve üç kontrol grubunda bulunan toplam 187 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 9 hafta sürmüştür. Dersler 1. deney grubunda çoklu zeka destekli kubaşık öğrenme yöntemi, 2. deney grubu kubaşık öğrenme tekniklerinden ikili denetim tekniği kontrol gruplarında“S. ise tüm sınıf öğretimine dayalı geleneksel öğretmen merkezli yönteme göre hazırlanan ders planları doğrultusunda işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına ”Fen Bilgisi Başarı Testi“ ve ”Fen Bilgisi Tutum Ölçeği“ öntest-sontest olarak verilmiştir. Ayrıca araştırmanın başında öğrencilerin çoklu zeka alanlarına yönelik tercihlerini belirlemeye yönelik ”Çoklu Zeka Alanları Tercih Belirleme Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmada başarı testi ve tutum ölçeği'nden elde edilen veriler üzerinde istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF COOPERATIVE LEARNING METHOD SUPPORTED BY MULTD7LE INTELLIGENCE THEORY ON ELEMENTARY SCHOOL FIFTH GRADE STUDENTS' ACADEMIC ACHIEVEMENT AND ATTITUDES TOWARD SCDZNCE COURSE Ayten D7LAZOGLU Ph.D Dissertation, Department of Educational Sciences Supervisor: Associate. Prof. Dr. Müfit GÖMLEKSİZ September 2003, 238 pages In the present experimental study, the effects of cooperative learning method supported by multiple intelligence theory (Pair-check technique supported by multiple intelligence) on elementary school fifth grade students' academic achievement and attitudes toward science course were investigated. The study, which lasted nine consecutive weeks, was conducted at two public elementary schools in the district of Seyhan-Adana in 2002-7003 academic year. The participants of the study were 187 students that they were divided in two experimental and three control groups. For the purpose of this study, the first experimental group was instructed using cooperative learning method supported by multiple intelligence theory, the second experimental group was instructed using pair-check technique of cooperative learning method whereas the control groups were instructured utilizing the traditional teacher- oriented method. The measurement instruments for the study were“Science Achievement Test”and“Science Attitude Scales”both of which were administered as pre- and post-tests. Furthermore, prior to the study“Multiple Intelligence Tendency Identification Scale”was administered to all of the participants. In this research, the data obtained by achivement test and the attitude scale were operated by statistical techniques of covariance analysis.