Çoklu zeka kuramı destekli kubaşık öğrenme yönteminin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki akademik başarı, benlik saygısı ve kalıcılığa etkisi
The effects of cooperative learning method supportedby multiple intelligence theory on elementary school fifth grade students' academic achievement, self-esteem and retention
  1. Tez No: 205476
  2. Yazar: KASIM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMURAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu deneysel çalışmada ilköğretim 5. sınıf Matematik dersinin, ?doğal sayılardatoplama, çıkarma, çarpma, bölme ve bunlarının yanı sıra çokgenler, dörtgenler, örüntüve süslemeler? konularının kazandırılmasında, çoklu zeka kuramı destekli kubaşıköğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına, benlik saygılarına ve kalıcılıkdüzeylerine etkisi araştırılmıştır.Araştırma 2005-2006 öğretim yılının güz yarıyılında Adana ili Yüreğirİlçesindeki bir ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma bir deney ve kontrolgrubunda bulunan toplam 72 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 16 haftasürmüştür. Dersler deney grubunda çoklu zeka destekli kubaşık öğrenme yöntemi,kontrol grubunda ise tüm sınıf öğretimine dayalı geleneksel öğretmen merkezli yöntemegöre hazırlanan ders planları doğrultusunda işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarınaMatematik Başarı Testi öntest-sontest ve kalıcılık testi olarak verilmiştir. Benlik SaygısıÖlçeği öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Yine araştırmanın başında öğrencilerinçoklu zeka alanları tercihlerini belirlemeye yönelik ?Çoklu Zeka Alanları TercihBelirleme Formu? kullanılmıştır. Öğretim sonucunda öğrencilerin uygulanan yöntemeilişkin görüşlerini belirlemek üzere geliştirilen Görüşme Formu kullanılmıştır. Ayrıcaçalışma grubunun kişisel özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgiler Formudağıtılmıştır. Ön ölçüm ve son ölçümden elde edilen veriler üzerinde kovaryans analiziuygulanmıştır. Görüşme verileri üzerinde içerik analizi yapılmıştır.Bulgular, Matematik dersinde çoklu zeka kuramı destekli kubaşık öğrenmeyöntemine göre düzenlenen öğretimin akademik başarı ve kalıcılık üzerinde etkiliolduğunu, benlik saygısı puan ortalamaları açısından ise etkinin anlamlı olmadığınıortaya çıkarmıştır. Görüşme bulguları ise öğrencilerin çoklu zeka kuramı desteklikubaşık öğrenme yöntemine göre düzenlenen öğretimden daha fazla yararlandıklarını vebu yöntemle ders işlemekten mutlu olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present experimental study, the effects of cooperative learning methodsupported by multiple intelligence theory on elementary school fifth grade students?academic achievement, self-esteem and retention were investigatedThe study, which lasted sixteen consecutive weeks, was carried out at two publicelementary school in the district of Yüreğir-Adana in 2005-2006 academic year. Theparticipants of the study were 72 students that They were divided in a experimentalgroup and a control group.For the purpose of this study, the experimantal group was instructed usingcooperative learning method supported by multiple intelligence theory, whereas thecontrol goup was instructured utilizing the traditional teacher oriented method.The measurement instruments fort the study were used mathematicsachievement test and self-esteem scale. Mathematic achievement test was used aspretest, posttest and retention test to the experimantal and control group. Self-esteemscale was used to determine students? self-esteem. Further more prior to the studymultiple intelligence tendency identification scale was administered to all of theparticipant. At the end of instruction, ?Interview Form? was used for getting opinionsabout cooperative learning method supported by multiple intelligence theoryinstructional teaching. Data were proccesed by using covariance analysis. For interviewdata, content analysis technique were used.Findings indicated that cooperative learning method supported by multipleintelligence theory instructional teaching has a significant effect on academicachievement and retention but not significant effect on self-esteem. Analysis ofinterview data were revealed that, students felt that this instruction is much morebenefical than traditional instruction.