Karşılıklar, koşullu borçlar ve Türkiye'deki uygulamaları
Provisions, conditional debts and their application in Turkey
  1. Tez No: 125730
  2. Yazar: FATMA AKYÜZ AKCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, karşılıkların mevcut uygulamadaki düzenlemeleri incelenmiş olup, bankalarda karşılığın muhasebeleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Bankalarla görüşmeler yapılıp karşılığın hesaplanış yöntemi ve bu karşılık hesabının mevcut düzen içindeki öneminden bahsedilmiştir. Bu çalışma sonucunda, karşılık hesaplanırken bankanın kamu yada özel banka olmasının önemli olduğu görülmüştür. Karşılık ayırmanın mevcut yasalar içerisinde bazı yarar ve sakıncaları söz konusudur. İşletmenin öz kaynak sıkıntısı çektiği durumlarda ayrılan ihtiyari bir tedbir niteliği olan karşılığın aynı zamanda işletmenin sürekli olarak kendini kontrol etmesi bakımından da yararı var iken, sakınca olarak dönem kârını düşük gösterip ödenecek vergiden kaçma gibi bir düşüncenin önüne geçilememiş olur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the use of provisions in the current accounting system and focused on the measurement and recording of the provisions in banks. Interviews with a sample of banks attempted to find the measurement of provisions and the importance of provisions in the accounting system. The results showed that the measurement provisions differ by the type of bank being private or public one. Application of provisions have advantages and disadvantages within the present regulation. In case of the difficulty in obtaining equity, provisions can help the firms to control themselver; but at the same time do not present the companies to avoid tax by lowaring the taxable income.