Hasar görmüş dikdörtgen kesitli mantolama yöntemiyle onarımı üzerine deneysel bir çalışma
A Trial research on repearing of rectangular demaged beams by the methods of jacketing
  1. Tez No: 125809
  2. Yazar: M. MUSTAFA ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
HASAR GÖRMÜŞ DİKDÖRTGEN KESİTLİ KİRİŞLERİN MANTOLAMA YÖNTEMİ İLE ONARIMI ÜZERİNE DENEYSEL BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) M. Mustafa ÖNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Betonarme kirişler çeşitli nedenlerle hasara uğrarlar. Hasarlı kirişlerin onarımı veya güçlendirilmesi son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Konuya açıklık getirmek için yapılan bu çalışmada, farklı yöntemlerle onarılan kiriş davranışları araştırılmıştır. Deneysel çalışma altısı referans, on beşi onarılmış olmak üzere yirmi bir adet kiriş modeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Onarım, çatlamış kirişin altısı üzerinde alttan U şeklinde etriyelerle, altısı tam etriyelerle sarılarak çekme donatısı ilave edilip mantolanarak ve üçü üzerinde de çekme bölgesinde çelik takviye edilerek yapılmıştır. Onarılan kiriş modellerinin davranış ve dayanım üzerindeki etkileri incelenerek taşıma gücü, rijitliği, sünekliği, ve enerji yutma kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda kirişlerde mantolamanın etkili olduğu, çelik takviye edilerek onarılan kirişlerin taşıma gücünün ise referans kirişlerden çok az bir fark olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 2251001 Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, hasar, onarım, güçlendirme Sayfa Adedi : 172 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
11 A TRIAL RESEARCH ON REPEARING OF RECTANGULAR DAMAGED BEAMS BY THE METHOD OF JACKETING (Ph. D. Thesis) M. Mustafa ÖNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SECIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Reinforced beams are damaged because of many reansons. Repairing and reinforcing the beams have had significant importance lately. To point out this matter, the act of repaired beams is researched in this study. The experimental research is done on 6 reference beams and 15 repaired beams, add up 21 beams model. The repairement is done on 6 cracked beams with its bottom U shaped irons and 6 is done by adding steel ropes to carrying points. After testing the effects on acts and resistance of repaired beam models; strength, rigidity, continunity and energy absorbing capacity have been compared. At the and of the investigation, it has been seen that coating is effective but repairment by adding steel to the carrying points hasn't got meaningful difference with respect to reference beams. Secience Code Key Words Page Number Adviser 2251001 Reinforced beams, damaged, repair strengthening 172 Yrd. Doc. Dr. Hanifi TOKGÖZ