Apa Baraj Gölü (Çumra-Konya)'nda yaşayan Cyprinus carpio (L., 1758) ve Leuciscus cephalus (L., 1758)'un bazı biyo-ekolojik özellikleri
A Study on some bio-ecology of Cyprinus carpio (L., 1758) and Leuciscus cephalus (L., 1758) inhabiting Apa Dam Lake (Konya-Turkey)
  1. Tez No: 125810
  2. Yazar: RAMAZAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Ocak- 2001, Aralık 2001 tarihleri arasında Apa Baraj Gölü'nde yapılmıştır. Bu baraj gölünde yaşayan ve ekonomik öneme sahip Cyprinus carpio (Linneaus, 1758) ve Leuciscus cephalus (L, 1758) populasyonlarının eşeysel yapısı ve yaş grupları, büyüme ve üreme özellikleri ile kondisyon faktörü araştırılmıştır. Ayrıca baraj gölü suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri de belirlenmiştir. Cyprinus carpio örneklerinin I -VIII, Leuciscus cephalus'un I-IV yaşları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Boy ağırfık ilişkisi Cyprinus carpio' da W= 5,4 x 10'5 x L 283, Leuciscus cephalus' da W= 9,54 x 10"7 x L 3'06 olarak hesaplanmıştır. Cinsel olgunluğa erişme yaşı Cyprinus carpio'nun erkeklerinde III, dişilerinde IV, Leuciscus cephalus'un erkeklerinde II, dişilerinde III, olarak bulunmuştur. Üreme periyodu Cyprinus carpio için Haziran ve Temmuz aylarında, Leuciscus cephalus için Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştiği belirlenmiştir. Yumurta sayısı ortalama olarak Cyprinus carpio'da 29427 tane, Leuciscus cephalus'da 17403 tane olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between January, 2001 and December, 2001 in Apa Dam Lake. The structure of population, growth, condition factor and reproduction of Cyprinus carpio (L., 1758) and Leuciscus cephalus (L., 1758) living in this dam lake were investigated. In addition, physical and chemical features of water in this lake were also determined. Age of Cyprinus carpio ranges from I to VIII. Age of Leuciscus cephalus ranges from I to IV. The equation of length and weight relation were calculated as W= 5,4 x 10s x L 2'83 in Cyprinus carpio and W= 9,54 x 10'7 x L 3,G6 in Leuciscus cephalus. The sexual maturation age was III in male, IV in female of Cyprinus carpio and was II in male and III in female of Leuciscus cephalus. The spawning period for Cyprinus carpio was determined to be June and July, in Leuciscus cephalus May and June as well. The average number of eggs were calculated to be 29427 in Cyprinus carpio, and 17403 in Leuciscus cephalus.