Konut yapılarında regrasyon yöntemine göre maliyet denetimi
Construction control according to regression method in the residance buildings
  1. Tez No: 125811
  2. Yazar: ORHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
KONUT YAPILARINDA REGRASYON YÖNTEMİNE GÖRE MALİYET DENETİMİ (Doktora Tezi) Orhan UYSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET Bu çalışmada, bina tasarım ve üretim sürecinde bina maliyetine etki eden boyutsal ve biçimsel kararlar irdelenerek konut binalarında fonksiyonel eleman yöntemine göre maliyet denetimi incelenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiş, ikinci bölümde bina maliyeti denetim yöntemleri açıklanmış, üçüncü bölümde ele alınan 18 (onsekiz) adet kooperatif binasının yapım maliyetleri ile fonksiyonel eleman maliyetleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve çalışmanın dördüncü bölümünde de sonuçlar belirtilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 500 100 17 Anahtar Kelimeler : Maliyet, yapım maliyeti, fonksiyonel eleman maliyeti Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
11 CONSTUCTION CONTROL ACCORDING TO REGRESSION METHOD IN THE RESIDANCE BUILDINGS (Ph. D. Thesis) (Orhan UYSAL) GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May, 2002 ABSTRACT In this study, financial control at the residence buildings investigated according to functional element method with the examination of dimensional and morphologicial decision effecting building cost during structure design and production process. In the intoduction chapter, aim and scope of the study is explained. In the second chapter building cost control methods are explained. In the third chpater, relationship of construction cost of 18 number of cooperative buildings with the functionel element costs were investigated and in the fourth chapter results and suggestions are given. Science Code : 500 100 17 Key Words : Cost, Construction cost, Functionel element cost Page Number : 86 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Recep KANIT