Apa baraj gölü algleri üzerine araştırmalar (Çumra/Konya)
Investigations on the algae of Apa dam lake (Çumra/Konya)
- Tez No: 357031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, İstatistik, Biology, Aquatic Products, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Apa Baraj Gölü bentik algleri (epipelik, epifitik ve epilitik), kıyı bölgesi fitoplanktonu, mevsimsel değişimi ve bu değişime etki eden fiziksel ve kimyasal faktörler Mart 2010–Mart 2012 tarihleri arasında incelenmiştir. Fitoplanktonda Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria, Euglenophyta ve Dinophyta'ya ait toplam 116 takson tespit edilmiştir. Epipelik alg florasında Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria ve Euglenophyta'ya ait toplam 79 takson, Epifitik alg florasında Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria ve Euglenophyta'ya ait toplam 106 takson, Epilitik alg florasında ise Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria, Euglenophyta ve Dinophyta'ya ait toplam 158 takson tespit edilmiştir. Fitoplanktonda ışık ve sıcaklık gibi fiziksel faktörler alg türlerinin gelişmesinde sınırlayıcı etki göstermiştir. Klorofil-a miktarı çoğu zaman fitoplankton yoğunluğuna paralel bir gelişim göstermiştir. Ayrıca yağışın az olduğu aylarda toplam organizma miktarı artmıştır. Araştırma alanında fitoplanktonda tür sayısı ve tür yoğunluğu bakımından Heterokontophyta dominant ve Chlorophyta üyeleri subdominant olmuştur. Heterokontophyta divizyosuna ait diyatomların çoğunun bentik orjinli olduğu görülmüştür. Bentik alglerde de Heterokontophyta hem epipelik, epifitik hem de epilitik alglerde dominant divizyo olarak yer almıştır. Bu divizyoyu Chlorophyta ve Cyanobacteria takip etmiştir. Gerek fitoplankton gerekse bentik alglerde 2010 ve 2011 yıllarının Ağustos ve Eylül aylarında algal artış gözlenmiş ve en baskın tür Microcystis aeuroginosa türü olmuştur. Heterokontophyta'dan Cyclotella türleri ise tüm aylar boyunca baskın karakter göstermişlerdir. Chlorophyta'dan Pediastrum ve Scenedesmus türleri her mevsim bulunan devamlı mevcut türleri olarak kaydedilmiştir. Cyanobacteria'dan Nostoc commune 2010 ve 2011 yıllarında Mayıs ayında bölgesel koloni oluşumu göstermiştir. Apa Baraj Gölü'nde kimyasal özelliklerinin yanı sıra gölde ağır metal kirliliğinin olup olmadığı incelenmiş ve sonuçları bir mühendislik programı olan bulanık mantık hesabına göre değerlendirilmiştir ve bu sonuca göre Apa Baraj Gölü ağır metal bakımından %66 kaliteli, %34 ise çok kaliteli olarak hesaplanmıştır. Apa Baraj Gölü'nde Shannon-Weaver tür çeşitliliği, Simpson indeksleri ve kümeleme analizi uygulanarak fitoplankton birlik yapısındaki değişimler incelenmiş ve böylece kommunite yapısı özetlenmeye çalışılmıştır. TSI(Kl-a) ve TSI(TP) sonuçlarının birbirine çok yakın olmadığı görülmüştür. Tüm örneklemeler sonucunda TSI(ORT) değeri 46.52 olarak hesaplanmıştır. TSI değeri, fitoplankton bileşik oranı, baskın cinslerin durumu ve diğer fitoplankton indeksleri içinde gölün trofi durumunu en iyi yansıtan klorofil-a indeks sonucu olmuştur. Bu sonuçlara göre gölün mezotrofik özellikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apa Dam Lake benthic algae (epipelic, epiphytic and epilithic), littoral phytoplankton, their seasonal variation and the physical and chemical factors effecting in these variation were investigated between March 2010–March 2012. A total of 116 taxa belonging to Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria, Euglenophyta, and Dinophyta were identified in the phytoplankton. 79 taxa were identified belonging to the epipelic algae of Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria and Euglenophyta. 106 taxa were identified belonging to the epiphytic algae of Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria and Euglenophyta. 158 taxa were identified belonging to the epilithic algae of Heterokontophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanobacteria, Euglenophyta, and Dinophyta. Physical factors such as light and temperature, have showed that limiting effect on growth of algae species on phytoplankton. In general Chlorophyll-a quantitiy has usually showed a parallel improvement to phytoplankton density. Total number of organisms also increased in months with lower rainfall. In the research field, with respect to the species number and abundance in the phytoplankton, Heterokontophyta was found to be dominant division while the members of the Chlorophyta were subdominant. It was observed that most of the diatoms belonging to Heterokontophyta division originated from benthic algae. Also, in benthic algae, Heterokontophyta was found to be dominant division in the epipelic, epiphytic and epilithic algae. Chlorophyta and Cyanobacteria followed this division. An algal growth was observed during August and September in 2010 and 2011 in not only phytoplankton but also benthic algae and the most dominant species was Microcystis aeuroginosa. However, Cyclotella species of Heterokontophyta were dominant during all months. As for Pediastrum and Scenedesmus species of Chlorophyta, they were recorded as permanently present species found in every season. Nostoc commune of Cyanobacteria was observed to form regional colony in May 2010 and 2011. In Apa Dam Lake, in addition to its chemical features, whether heavy metal contamination occurred in the lake or not was also investigated and the findings were evaluated utilizing Fuzzy Logic Controller (FLC), an engineering program. The result yielded that Apa Dam Lake was found to be 66%quality and 34%high quality in terms of heavy metals. In Apa Dam Lake, The variations in the phytoplankton community structure were investigated by application of Cluster Analysis and Shannon-Weaver Diversity, Simpson Index and by the way the community structure was summarized. In addition it was found out that the TSI(Kl-a) and TSI(TP) results were not very close to each other. Evaluating all the samplings, TSI(ORT) value was calculated as 46.52. TSI value was the Chlorophyll-a index result reflecting the lake's trophic status best among the phytoplankton compound rate the status of the dominant species, and other phytoplankton indices. According to these results, the lake was proven to be mesotrophic.