Bilgisayar destekli ardışık delme-kesme kalıbı tasarımı
Computer aided design of the sequential piercing and cutting dies
  1. Tez No: 125837
  2. Yazar: HAKAN GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ ARDIŞIK DELME-KESME KALIBI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan GÜRÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Delme ve kesme kalıpları, sac metal parçalama talaşsız imalat yöntemiyle seri bir şekilde üretilmesinde önemli yer tutmaktadır. Klasik yöntemlere dayalı kalıp tasarımı ve hesaplamaların yapılması, tasarımcı için önemli zaman kaybına sebep olmakta ve kalıp maliyetini yükseltmektedir. Tasarımdaki zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlayan bn çalışmada, delne-kesme kalıpları için bir Bilgisayar Destekli Tasarım Sistemi geliştirilmiştir. Sistemde, AutoCAD 2000 paket programııun yanında Visual LISP ve Visual BASIC programlama dilleri kullanılmıştır. CAD ortamında katı model olarak tasarlanmış bir sac-metal ürünün şerit yerleşim planı, kalıbın katı model olarak tasarımı ve tasarlanan kalıpla ilgili hesaplamalar önemli ölçüde kullanıcı etkileşiminden uzak olarak oluşturulmuştur. Ayrıca yapılan çalışma ile delme- kesme tasarımında hız, esneklik ve hassasiyet elde edilmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayar destekli tasarım, katı modelleme, kalıp tasannu, şerit yerleşim planı Sayfa Adedi :94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
a COMPUTER AIDED DESIGN OF THE SEQUENTIAL PIERCING AND CUTTING DIES (M.Sc. Thesis) Hakan GÜRÜN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Piercing and cutting dies are of great importance for the manufacture of the series of the sheet metals by the method of no-turnings reproduction system. Based upon classical methods, the design of the dies and the transacting of the calculating are generally time consuming and costfy for the designer. In this study aiming at minimizing the waste of time, a computer aided design system for progressive sheet metal piercing-cutting dies was developed. In the system, Visual LISP and Visual BASIC programming languages besides AutoCAD 2000 packet program were used. The strip layout design of a sheet metal product designed as a solid model in the CAD medium, the design of the cutting die as a solid model and the calculations of the cutting die design were formed as being far from user interactivity to a great extent With this computer program, piercing - cutting die design became much more sensitive, flexible enough and fast Science Code : 626.12.01 Key Words : Computer aided design, solid modelling die design, strip layout design Page Number : 94 Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANT