Sonsuz basit gruplarda dingin altgruplar
Inert subgroups in infinite simple groups
  1. Tez No: 180402
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
SONSUZ BAS T GRUPLARDA D NG N ALTGRUPLAR( Yüksek Lisans Tezi )Tuğba USTAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMayıs 2006ÖZETBu tezde G grubunun dingin altgruplarını ele aldık. Gerçekten dingin altgruplargrup teorisinin çeşitli bölümlerinde özel bir araştırma konusu olarak ortaya çıkar.?Dingin altgrup? terimi Kegel tarafından bulunmuştur.G bir grup, H ≤ G olmak üzere ∀ g ∈ G için [H : H ∩ H g ] < ∞ ise H ya dinginaltgrup denir. Açık olarak her normal altgrup ve her sonlu altgrup dingindir.Dolayısıyla dingin altgrup kavramı normal altgrup kavramının bir genellemesidir.Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. kinci bölüm, sonraki bölümlerdekullanacağımız bazı tanım ve teoremleri kapsamaktadır. Üçüncü bölümde dinginaltgrupların temel özellikleri ve örnekleri elde edilmiştir. Dördüncü bölüm akranlıközelliği ve bazı gözlemler tartışılmıştır. Beşinci bölümde alterne grupların ve Lie tipibasit grupların involisyonlarının merkezleyenleri incelenmiştir. Son olarak altıncıbölümde dingin altgrupların FC-etkisi, dingin altgruplarda radikaller ve basitgruplarda dingin altgruplar ayrıntılı olarak incelenmiştir.Bilim Kodu : 204.1.025Anahtar Kelimeler :Dingin altgruplar, involisyon, lokal sonlu gruplar, akranlıkSayfa Adedi : 87Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Aynur ARIKAN
Özet (Çeviri)
INERT SUBGROUPS IN INFINITE SIMPLE GROUPS( M.Sc. Thesis )Tuğba USTAGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay, 2006ABSTRACTIn the present thesis, we consider inert subgroupsof a group G. In fact, inertsubgroups appear in various section of group theory arouses a natural desire tomaket hem a subject of especial research. The term ?inert subgroup? was coined byKegel.A subgroup H of a group G is called an inert subgroup of G, if [H : H ∩ H g ] < ∞ forall g ∈ G . It is clear that every normal subgroup and every finite subgroup areinert. Consequently, the notion of inert subgroup generalizes the notion of normalsubgroup.The present study consists of seven chapters. The second chapter includes definitionsand theorems which we use in further chapters. In the third chapter, we obtain basicproperties and examples of inert subgroups. In the fourth chapter, we discuss thecommensurable property and some observations. In the fifth chapter, we investigatethe centralizer of involutions in alternating groups and simple groups of Lie type.Finally, in the sixth chapter, we discuss the FC-efect of inert subgroups, radicals ininert subgroups and inert subgroups in simple groups in detail.Science Code : 204.1.025Key Words : Inert subgroups, involution, locally finite groups, commensurablePage Number : 87Adviser : Assist. Prof. Dr. Aynur ARIKAN