Klasik (fancoil) ve değişken gaz debili (VRV) ısıtma soğutma sistemlerinin karşılaştırılması ve uygun sistemin belirlenmesi
Comparison of classical (fancoil) and variable gas volume (VRV) heating and cooling system and determining the covenient system
- Tez No: 125879
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
KLASİK (FANCOIL) VE DEĞİŞKEN GAZ DEBİLİ (VRV) ISITMA SOĞUTMA SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE UYGUN SİSTEMİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Adnan ETEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Her makinada olduğu gibi doğanın en karmaşık insan vücudu organları belli (uygun) konfor parametrelerinde uyum içerisinde çalışır. Buna konforlu yaşam denir. Başlıca konfor parametreleri; - Vücut sıcaklığı (37°C) - Ortam bağıl nemi (%57) - Ortam soluma hava (%21 O2) oranları olmalıdır. Ayrıca bu konfor parametrelerinin homojen, kokusuz ve partikülsüz bir biçimde sağlanması gerekir. Besin, faaliyet ve metabolizma ve dış ortam (mevsim) koşullarına göre değişen vücut sıcaklığını yine 37°C tutulabilmesi için oda ortamının sıcaklığının ısıtma(yakıt, kazan, ısıtıcı, akışkan) ünitesi ve soğutma ünitesi tarafından soğutulması oda ortamı nemlendirme (nem alma, ayarlaması, havaladırma ile 02 sağlanması ve homoj dendirme işleminin filtrelerle koku ve partikülleri alınması gerekir. Şimdiye kadar klasik klima uygulamasında ısıtma mevsimindeki oda ısıtması kazanlarla yakıt kullanarak, soğutma işleminin kompresör ile çalışan buhar sıkıştırmalı aşırı elektrik tüketen buhar üniteleri ile yapılmaktadır. Ülkemizde elektrik kıt ve pahalı olması iki ayrı üniteli (ısıtma-soğutma, ilave su devreleri büyük yatırındı elektrik, yakıt ve işletme gideri yüksek olan bu sistemlerde nasıl kurtulunabilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.Bunun için sadece elektrik ile çalışan ısıtma-soğutma işleminin tek ünitede yapan ısıtma-soğutma yükleri takip ederek (akışkan debili) enerji tasarrufu sağlığa doğrudan etkili bileşik ısıtma-soğutma sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler piyasada spilit (fazlalıllıklardan arındırılmış) sadece soğutma çevriminden olan ilave su devresiz soğuk bölgeye (buharlaştırıcı) hava üflüyerek soğu üreten, sıcak bölgeye (yoğuşturucu) havadan emilen ve kompresör elektrik eşdeğer ısısı birlikte odaya üfleyen sistemlerdir (ısı pompası). Bu çalışmada ayrı ayrı ısıtma-soğutma ünitesi ve ilave su devresi bulunan aşırı elektrik ve yakıt kullanılan alışılmış ayrımlı ilave devreli sistemle değişken gaz debili bileşik ısıtma-soğutma sistemleri (spilit klima) teknik ve ekonomik yönde karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625 04 02 VRV, Fancoil, Isıtma, Soğutma 101 Prof.Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill COMPARASION OF CLASSICAL (FANCOIL) AND VARIABLE GAS VOLUME (VRV) HEATING AND COOLING SYSTEM AND DETERMINING THE CONVENIENT SYSTEM (M.Sc.Thesis) Adnan ETEM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT Like all machines, the organs of human body, the most complex structure available, operate I harmony under specific (proper) comfort parameters. This is called comfort life. The main comfort parameters are as follows: - Body temperature (37°C) - Environmental relative humidity (57%) - Environmental respiratory air (21% O2) Furthermore, these comfort parameters should be maintained as homogeneous, odorless and without any particle. I accordance with nutrition, activity ad metabolism ad external environment (season) conditions, it is required that the room temperature is cooled and heated by the cooling ad heating system (fuel, boiler, heater fluid) respectively, the room humidity (humidification) is adjusted, O2 is maintained by ventilation, ad odor and particle are removed by filters through the homogenization process, in order to sustain the varying body temperature at 37°C.IV The classical air conditioning applications so far have been operated under such conditions: the room heating in the heating season has been performed by using fuel at boilers, and the cooling process has been enabled by steam compressor units that overuse electricity. Due to the scarce and expensive nature of electricity in our country, researches have been carried out with respect to the elimination of such additional water circulatory systems with two separate units (cooling and heating) of which the electricity, fuel ad operation cost is relatively high. Therefore, directly effective combined heating and cooling systems (fluid flow) that enable energy saving by following the heating and cooling loads operated solely bye electricity to perform the heating ad cooling process in a single unit have been developed. These systems are available in the marketplace as split (clarified of superfluities) air conditioners. These air conditioners produce cool air by blowing air to the cooler area without additional water circulation (evaporator) formed in the cooler area without additional water circulation (evaporator) formed in the cooling cycle, the systems furthermore, (heating pump) blow the heat absorbed from the air and compressor electricity equivalent heat to the heater area (condensator). In this study, the usual split additional circuitry system that use over electricity ad fuel ad has separate heating ad cooling units and additional water circulation, and the combined heating and cooling systems with variable gas flow (split air conditioner) are compared with regard to technical and economic aspects. Science Code : 625 04 02 Key Words : VRV, Fancoil, Heating, Cooling Page Number : 101 Adviser : Prof.Dr. Haşmet TÜRKO?LU