Kanatçıklı rotorlarda titreşim analizi
Vibration analysis of bladed rotors
- Tez No: 125912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
KANATÇIKL1 ROTORLARDA TİTREŞİM ANALİZİ (Yüksek Lisans tezi) Alpin YALÇI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Kanatçıklı rotorlar, günümüz teknolojisinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Dönme hareketi yapan bu sistemlerin en önemli özellikleri titreşim hareketine olan eğilimleridir. Titreşim hareketi sistemlerin kullanım ömürlerini azaltmakta ve istenmeyen arızalara neden olabilmektedir. Dolayısıyla, rotor sistemlerinin analiz edilebilmesi ve tasarım parametrelerinin daha uygun seçilebilmesi için titreşim hareketinin dinamiği üzerinde detaylı çalışmalar yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, elastik şaft-elastik kanatçık çifti ele alınmıştır. Şaft ve kanatçık için dinamik modeller kurularak hareket denklemleri ayrı ayrı elde edilmiş ve sayısal olarak çözülmüştür. Son aşamada ise kanatçık ve şaftın dinamik modeli birlikte ele alınarak analiz edilmiş ve elde edilen neticeler grafik olarak verilerek tartışılmıştır. Bilim Kodu :625.01.04 Anahtar Kelimeler : Titreşim, rotor, şaft, kanatçık Sayfa Adedi :103 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şefaatdin YÜKSEL
Özet (Çeviri)
VIBRATION ANALYSIS OF BLADED ROTORS (M. Sc. Thesis) Alpın YALÇI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Bladed rotors have a wide range of use in today's technology. The most important characteristic of a rotating system is its tendency to vibrational motion. Vibrational motion reduces the life of systems and can cause untoward failures. For this reason, studying the dynamics of vibrational motion thoroughly, has become indispensable for understanding behaviour of rotor systems and choosing more appropriate design parameters. In this thesis, an elastic shaft - elastic blade couple is studied. First, the equations of motions of the shaft and the blade are obtained separately and solved numerically. Then the dynamic models of the shaft and the blade are analysed simultaneously and the results obtained are presented graphically and discussed. Science Code :625.01.04 Key Words Page Number Adviser Vibration, rotors, shaft, blade 103 Asst. Prof. Dr. Şefaatdin YÜKSEL