Bilgisayar yardımıyla mukavemet eğitimi
Computer aided strength education
- Tez No: 125913
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMIYLA MUKAVEMET EGITIMI (Yüksek Lisans Tezi) Ahdulkadir YERDİNLEYEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışma ile lisans programı seviyesinde Mukavemet dersi için bir bilgisayar destekli eğitim programı geliştirilmiştir. Sistem standart yazılım paketleri ve amaca uygun geliştirilmiş programlardan oluşmuştur. Yük altındaki mekanik elemanların gerilme dağılımının hesaplanması ve görüntülenmesi için Ansys; bu elemanların davranış animasyonları için de 3D Studio Max kullanılmıştır. Ayrıca mukavemet formüllerinin çıkışının izahı ve hesaplarının otomatik olarak yaptırılması ve görselleşmesi için Delphi dosyaları geliştirilmiştir. Geliştirilen program ile mekanik elemanların deformasyon ve gerilme dağılımının zamana bağlı olarak değişimi gösterilmiştir. Bütün programlar 100 MB olup bir CD'ye kaydedilmiş ve ana program Delphi ile yönlendirilmiştir. Bilim Kodu :225.08.01 Anahtar Kelimeler :Mukavemet, Cisimlerin Dayanımı, Bilgisayar Destekli Eğitim Sayfa Adedi :150 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER AIDED STRENGTH EDUCATION (M.Sc. Thesis) Abdulkadir YERDİNLEYEN GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this thesis, a Computer Aided Strength Education program had been developed for undergraduate strength courses. Computer Aided Streng Education program is being composed of standart comvercial softwares and specially developed software modules. Ansys software has been used for the calculation and visualisation of stress distribution on looded mechanical elements and 3D Studio Max software had been used for the animation of the deformations on these mechanical elements. Delphi visual programming environment had been used to developed softwares to explain and visualise the strength formulas, to make calculations automatically. Asaresult the developed Computer Aided Streng Education software provides the time dependent visualisation of stress disribition on mechanical elemens by means of a set. of strength calculation rules. Science Code :225.08.01 Key Words :Strength, Computer Aided Education, Resistance Page number :150 Supervisor :Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR