PIC denetimli statik gerilim düzenleyici tasarımı
PIC controlled static voltage regulator design
- Tez No: 125918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
PIC DENETİMLİ STATİK GERİLİM DÜZENLEYİCİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan ŞİMŞEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Günümüzde elektrik, elektronik ve elektro mekanik cihazlar gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Bu cihazların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin üretimi pahalı olduğu için aynı oranda artmamakta ve yetersiz kalmaktadır. Elektrik enerjisinin yetersiz kalmasından dolayı gerilim dalgalanmaları artarak devam etmektedir. Cihazların gerilim dalgalanmalarından etkilenmeden sağlıklı ve güvenli çalışması için gerilim düzenleyicileri kaynak gerilimini sabit tutmaktadırlar. Bu tezde, PIC denetimli statik gerilim düzenleyicinin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Tasarlanan sistemde mikrodenetleyici olarak PIC16F876 kullanılmıştır. Sistem donanım ve yazılım olarak tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sisteme 129-260VAC gerilim aralığında değişik gerilim değerleri uygulandığında çıkışın 220VAC±%5 olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Statik Gerilim Düzenleyici, Mikrodenetleyici, PIC Sayfa Adedi : 63 Tez Yöneticisi : Doç. Dr.Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
PIC CONTROLLED STATIC VOLTAGE REGULATOR DESIGN (M.Sc. Thesis) Hakan SİMSEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Nowadays, electrical, electronic and electro-mechanic devices are being devoloped and used widespread. Because of the production of the electrical energy that these devices need is expensive, production could not be increased and becomes insufficient. As electrical energy becomes insufficient, voltage deviations last incrementally. Voltage regulators stabilize source voltage in order to make devices work robust and safe preventing them from voltage deviations. In this thesis, PIC controlled voltage regulator is designed and realised. The controller, PIC16F876 is used in the system. The hardware and the software of the system was designed and realised. It's observed that the output is 220VAC±5% when between 129VAC and 260VAC mains voltages were applied to the system. Science Co Key Words Page Number Adviser 626.06.01 Static voltage regulator, Microcontroller, PIC 63 Assoc. Prof.Dr.Omer Faruk BAY