Enjeksiyon kalıplarında üretim analizinin bilgisayar ortamında örnek bir parça için simülasyonu
Simulation of production analysis of a sample injection
- Tez No: 125938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ENJEKSİYON KALIPLARINDA ÜRETİM ANALİZİNİN BİLGİSAYAR ORTAMINDA ÖRNEK BİR PARÇA İÇİN SİMÜLASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Çağlıyan AYAR GAZİ ÜNÜVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Enjeksiyon kalıplarında üretim analizi, kalıp tasarımını, plastik akış analizini, kalıp parçalarının dayanım analizini ve kalıbın imalatını kapsamaktadır. Üretim analizindeki amaç teknik ve ekonomik yönden en iyi kalıbı üretmektir. Bu çalışmada halojen lamba kasasının bilgisayar ortamında üretim analizi yapılmıştır. İlk önce SolidWorks® ticari yazılım programında bir halojen lamba kasası modeli oluşturulmuştur. Tasarım sonunda elde edilen ürün bilgileri ve seçtiğimiz PPTV 20 kalıplama malzemesi özelliklerine göre aynı programda, teknik ve ekonomik bakımdan en iyi kalıp tasarımı yapılmıştır. PPTV 20 ürün bilgilerine göre, MoldFlow® ticari yazdım programında plastiğin akışı, sıcaklık ve basınç dağılımı, basınç düşüşü, dolum zamanı, kaynak yerleri ve hava boşlukları simülasyonla incelerek kalıp boşluğu ve yolluk sistemi tasarımının üretim için uygun olduğuna karar verilmiştir. Akış analizinden elde edilen gerçek basınç değeri ile kalıp parçalarından olan itici çekirdek hamili plakasının mekanik açıdan yeteri derecede sağlam olup olmadığına sonlu elemanlar yöntemi ile Mechanical Desktop® ticari yazılım programında gerilim analizi yapılarak bakılmıştır. Alınan üçüncü kritik plaka kalınlığında, istenilen sonuçlar elde edilmiştir. Analizler sonucunda kalıp tasarımında gerekli değişiklikler yapılarak gerçek kalıp tasarım modeli elde edilmiştir. Kalıbın çekirdek ve yan hareketli gibi önemli parçalan Cimatron® ticari yazdım11 programında işlenerek imalat için gerekli olan CNC kodları çıkartılmıştır ve plakaların işleme zamanları bulunmuştur. Böylece halojen lamba kasasının üretimi için teknik ve ekonomik yönden en iyi kalıplama yöntemi belirlenerek kalıbın üretime hazır hale getirilmesi sağlanmıştır. Bilim kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Enjeksiyon kalıpları, üretim analizi, plastik akış analizi, gerilme analizi Sayfa Adedi : 187 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Zafer TEKİNER T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KUBSJÜİ DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
Ill SIMULATION OF PRODUCTION ANALYSIS OF A SAMPLE INJECTION MOLDING (M.Sc. Thesis) Çağhyan AYAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Production analyses in injection molding comprise the mold design, plastic flow analyses, endurance analyses of mold pieces and mold manufacturing. Objective of the production analyses is produce to most mold from technical and economical quarter. In this study, production analyses of halogen lamp box is performed in the computer environment At first a halogen lamp box is modeled in the commercial software, SolidWorks®. In the same program product data obtained at the end of design an selected PPTV 20 molding material characteristic are used to design the most efficient mold in terms of technical and economical perspective. Using PPTV 20 product data in the commercial software MoldFlow®, flow of plastic, temperature and pressure distribution, pressure drop, filling time, weld line and bubble are examined by simulation. The mould cavity and feed system design for manufacturing are obtained. The pressure values obtained from from analyses are used to analyses the strength thrusting core support plate by finite emement method, in Mechanical Desktop®. Required results are obtained at the third selected plate thickness. Actual mold model is obtained by performing the required changes due to the results obtained through analyses. Production codes for CNC machining andIV production duration of core and split parts are determined from Cimatron®. Finally, the best molding type in termsof technical and economical perspective is determined for the halogen lamp box and it is ready for productuion. Science code KeyWords Page number Adviser : 626.12.01 : Injection molding, production analyses, tension analyses :187 : Asst. Prof. Dr. Zafer TEKİNER analyses, plastic flow