Çerçeve konstrüksiyonlu masif mobilyada boy, en ve T birleştirmelerin çekme direnci
The Tensile strength of frame construction massive furniture end to end, side to side and T dowel joints
- Tez No: 125977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÇERÇEVE KONSTRÜKSIYONLU MASİF MOBİLYA KAVELALI BOY, EN VE“T”BİRLEŞTİRMELERİNİN ÇEKME DİRENCİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay BİLGE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENTİTÜSÜ TEMMUZ 2002 ÖZET Bu çalışmada, çerçeve konstrüksiyonlu masif mobilya kavelalı boy, en ve“T”birleştirmelerinin çekme dirençleri araştırılmıştır. Deney örnekleri sarıçam (Pinus sylvestris L.), doğu ladini (Picea oriantalis Z»),doğu kayını (Fagus oriantalis L.) ve ceviz (Juglans regia L.) odunlarından hazırlanmıştır. Denemelerde PVAc (Polivinil asetat), Desmodur VTKA ve Klebit 303 tutkallan kullanılmıştır. Üç birleştirme tipi, dört odun türü, üç tutkal çeşidi ve her bir örnekten 10 adet kullanılarak oluşturulan 36 grup halinde toplam 360 numune statik yük altında çekme deneyine tabi tutulmuştur. Deney sonuçlarına göre boy birleştirmelerde ladin odununda Klebit 303 tutkalı, en birleştirmelerde sarı çam odununda PVAc (Polivinil asetat) tutkalı,“T”birleştirmelerde ise doğu kayın odununda Desmodur VTKA tutkalı en yüksek çekme direncini vermiştir. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Çerçeve konstrüksiyon, boy birleştirme, en birleştirme,“T”birleştirme, kavelalı birleştirme. Sayfa Adedi : 43 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
THE TENSILE STRENGTH OF FRAME CONSTRUCTION MASSIVE FURNITURE END TO END, SIDE TO SIDE AND“T”DOWEL JOINTS (Master of Science Thesis) Tuncay BİLGE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2002 ABSTRACT In this study, the effect of different kinds of glues connections on tensile strength for frame furniture end to end, side to side and“T”joints have been searched. Test specimens have been prepared from yellow pine (Hnus sylvestris L.), spruce (Picea oriantalis L.), beech (Fagus oriantalis L.) and walnut (Juglans regia L.). PVAc (Polivinil acetad), Desmodur VTKA, and Klebit 303 have been used in experiments. Totally 360 samples have been tested in 36 groups by using 10 samples of each three joining, four different wood and three glue types in tensile test According to the results of the test; the klebit 303 glue in the end to end joints with spruce, PVAc (Polivinil acetad) glue in side to side joints with yellow pine, Desmodur VTKA glue in“T”joints with beech has had the most strength. Science Code : 5001 01 3 Key Words : Frame construction, end to end joints, side to side joints,“T”joints, dowel joints. Page Number : 43 Adviser : Dr. Hasan EFE ( Assoc. Prof.)