İnternet tabanlı hastane randevu sistemi
Hospital appointment programme based on the internet
- Tez No: 125978
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgisayar ve bilişim teknolojileri, sağlık sisteminin tüm alanlarında büyük önem taşımaktadır. Sağlık sisteminde arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanan ve çözülmesi gereken en önemli sorunlardan birisi hasta kabul aşamasındaki yığılmadır. Hasta kabulde kullanılan randevu sistemleri; hastaların teşhis ve tedavi aşamasına gelinceye kadar zaman, işgücü ve ekonomik yönden zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada; İnternet Tabanlı Randevu Sistemi olarak geliştirilen İTRS ile hastaların randevularını, hastaneye gitmeden elektronik ortamdan alabilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca bir üstünlük olarak İTRS ile hastaların eşit haklarda, şeffaf ve ekonomik şekilde randevu alabilmeleri sağlanmıştır. Bilim Kod Anahtar Kelimeler
Özet (Çeviri)
Computer and data processing techonologies are very important at every field of health systems. One of the most important problems that are caused by the imbalance between the supply and demand at health systems and that need to be solved is the agglomeration occuring at acceptance of patients. The appoinment systems used at acceptance of patients cause patients to suffer in terms of time, economics and working power until they reach the phase of diagnosis and treatment. In this work, İTRS, developed as an appoinment system based on internet, enables patients to make an appoinment at an electronic environment without the need to go to hospital. Also as a superiority, by using İTRS, patients are enabled to make appoinments by using equal rights and transparently and economically. Science code : 619.02.01 Key words : E-Randevious, hospital appoinment