Çerçeve konstrüksiyonlu masif mobilya 'T' birleştirmelerin mekanik özellikleri
Mechanical properties on frame construction of massive furniture 'T' joints
- Tez No: 93513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÇERÇEVE KONSTRÜKSİYONLU MASİF MOBİLYA“T”BİRLEŞTİRMELERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) HASAN ÖZGÜR İMİRZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışmada, çerçeve konstrüksiyonlu masif mobilya üretiminde uygulanan“T”birleştirmelerden tutkallı (sabit) birleştirmeler ile tutkalsız (demonte) birleştirme örneklerinin çekme ve eğilme direnç özellikleri araştırılmıştır. Deney örnekleri sarıçam (Pinus Sylvestris), doğu kayını (Fagus Orientalis Lipsky) ve meşe (Quercus Borealis Lipsky) odunlarından hazırlanmıştır. Tutkallı (sabit) numunelerden zıvanalı ve kavelalı birleştirmelerde polivinilasetat (PVAc) tutkalı kullanılmış, tutkalsız (demonte) numunelerde ise birleştirme işlemi minifix ve vida elemanları ile sağlanmıştır. Üç farklı odun türü ve dört farklı birleştirme çeşidi kullanılarak oluşturulan 12 grup halinde, toplam 240 numune çekme ve eğilme deneyine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; demonte birleştirmeler sabit birleştirmelere göre daha başarılı bulunmuştur. Odun türleri arasında başarı sırası ise doğu kayını, meşe ve sarıçam şeklinde bulunmuştur. Bilim Kodu :5001013 Anahtar Kelimeler : Çerçeve konstrüksiyon, kavela ve zıvanalı birleştirmeler vidalı ve minifixli birleştirmeler. Sayfa Adedi :49 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
MECHANICAL PROPERTIES ON FRAME CONSTRUCTION OF MASSIVE FURNITURE“T”JOINTS (Master of Science Thesis) HASAN ÖZGÜR İMİRZİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study, tensile and bending strength properties of glue joints (rijit) and without glue joint (demontable) samples which are one of“T”joint applied in massive furniture production with frame construction have been investigated. Test specimens have been prepared from the woods of yellow pine (Pinus Sylvestris Lipsky), beech (Fagus Orientalis Lipsky) and oak (Quercus Borealis Lipsky). In the joints with tenon-mortise and dowel, which are one of specimens with glue, polivinil acetad (PVAc) glue has been used, however in the specimens without glue (demontable) the process of joint has been provided with minifix and screw elements. Totaly 240 specimens, on condition that 12 groups which are obtained by using three different wood types and four different joint types, has been applied tensile and bending test. According to test results, that demontable joints are more successful than rijit joint has been found. It has been resulted that the order of success among wood types is beech, oak and yellow pine. Science Code : 5001 01 3 Key Words :Frame construction, dowel, mortise and tenon joints, screw and minifix joint. Page Number : 49 Adviser : Dr. Hasan EFE (Assc. Prof.)