Ankara Yenimahalle Ragıp Tüzün Caddesinde kentsel düzen ve mimari cephe
The Relation between and surface of Ankara Yenimahalle in Ragıp Tüzün Street
- Tez No: 125979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ANKARA YENİMAHALLE RAGIP TÜZÜN CADDE'SİNDE KENTSEL DÜZEN VE MİMARİ CEPHE İLİŞKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ekrem YÜCE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Ankara ili Yenimahalle ilçesi Cumhuriyet tarihimizin ilk planlı ilçeleri arasında yer almaktadır. Yenimahalle Ragıp Tüzün Caddesi özellikle günlük yaşamın yoğun olduğu aks olma özelliğinden dolayı, yapılaşması ve gelişimi ile örnek bir izleme alanı oluşturmaktadır. Aks üzerinde oluşan devinim, ilçenin kent ölçeği ve alt ölçek değişimleri, caddeye ayrıca yapısalına etkileri olmaktadır. Bu aksın sosyal ve kentsel yapıdaki değişimlere bağlı olarak, kent düzeni, siluet içerisinde, yapıların çevresel konumu, kütlesel devinim ve yüzey örgü değerlendirmeleri ile cephe kompozisyonları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bilim kodu : 601 Anahtar Kelimeler : Ankara, Yenimahalle, Ragıp Tüzün Caddesi, kent, yapı, cephe, çevre, cadde, çatı, saçak, kolon, çıkma, doluluk, malzeme, renk, boşluk, kapı, pencere. Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN AND SURFACE OF ANKARA YENİMAHALLE IN RAGIP TÜZÜN STREET (M.Sc. Thesis) Ekrem YÜCE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Yenimahalle is one of the first planned districts of Ankara in our history of republic. Ragıp Tuzun Street in Yenimahalle is a good example for observation because it is the main axis of intensive daily life and because of its development and settling. The motion formed on the main axis has influences on changes in urban scale and subscale. This motion is also influential on structure of street. Considering social changes and changes in urban structure, and within the context of the city order and silhouette, will be investigated environmental locations, mass motion, surface pattern evaluations and front compositions of buildings in this main axis. Science code : 601 Key words : Ankara, Yenimahalle; Ragıp Tüzün Street, city, building, structure, front, environment, park, street, roof, column, balcony, pattern, inventory, color, space, door, window. Page number : 110 Adviser : Doç. Dr. Zeynep ONUR tf-ÜKESi- «?*