Bilgisayar destekli hidrolik devre animasyonu
Computer aided the hydraulic circuit animation
  1. Tez No: 125986
  2. Yazar: KENAN KÜTÜKDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, hidrolik devreleri ve elemanlarının, çalışma prensiplerini, görsel yöntemlerle açıklayan bir program hazırlanmıştır. Hidrolik devre animasyona, eğitimin desteklenmesi amacıyla, hidrolik devre elemanlarının 3 boyutlu katı modelleri AutoCAD 2000 ortamında çizilmiştir. Bu çizimlerin, elemanların iç yapılarını ve çalışma prensiplerini en iyi şekilde anlatabilecek renkli yapıda ve türde hazırlanmasına dikkat edilmiştir. Elde edilen bu çizimler, 3D Studio Max programı ile hareketlendirilmiş ve giydirme render yapılmıştır. Her bir animasyonda, 100 kare hareketlendirme ile, hareketlerde süreklilik sağlanmış ve aynı zamanda akış efekti de verilebilmiştir. Sonuç olarak Delphi dilinde bir program hazırlanarak, bütün animasyonlar ve bu devre elemanları ite ilgili açıklayıcı bilgiler bir program altında toplanmış, hidrolik devrelerin animasyon eğitimi için son derece güncel ve güçlü bir materyal ekle edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Hidrolik Devre Elemanları, Çalışma Prensipleri, Animasyon
Özet (Çeviri)
In this study, it has been prepared a programme explained working principle hydraulics circuit elements with visually. With this aiming of hydraulics circuit animation, solid models by the three dimensions of hydraulics circuit elements are drawn in an AutoCAD 2000 with the aiming of supporting of Education. It is considered in these drawings to be come elements of internal structure and working principles as well as to definitable structure and count These drawings of occurred were animated with 3D Studies Max programs and made render implementation. Abo every animation by carrying out with 100 frames animate it was provided and at the same time continues in the animate as a give able effective of continuous flow. As a result of this study, explanatory information in this circuit elemente and whole animations were gathered by preparing a program which is named as Delphi programming language and it is handed the most important powerful and contemporary a material for the education of hydraulic circuit elements animation. Key Words :Hydraulics Circuit Elements, Working Principles, Animation