Kalite yönetim sistemi kurulmasının kazaların önlenmesine etkisi ve tekstilde uygulaması
The Impact of quality management system installation on prevention of accidents and a case
- Tez No: 126032
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ KURULMASININ KAZALARIN ÖNLENMESİNE ETKİSİ VE TEKSTİLDE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hayrettin SERİNOL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada tekstil işletmelerinde Kalite Yönetim Sistemi kurulması ile ilgili önemli noktalara ve Kalite Sisteminin kazala rın önlenmesindeki önemine değinilmiştir. Bursa ve Türkiye için büyük öneme sahip tekstil sektöründe faaliyet gösteren orta veya büyük ölçekli kuruluşlarda resmi ve gayri resmi olarak tutulan kaza istatistikleri incelenerek, yaşanan kazaların sebepleri ve azaltılabilmesi için alınması gereken önlemler vurgulanmıştır. Kazaların sebeplerine göre alınması gereken tedbirleri Kalite Yönetim Sisteminin ne derece karşıladığını göstermek için karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmaların istenen sonuçları vermesi için gereken aşamalar tek tek sıralanmış ve her bir aşamada yapılması gerekenler belirtilmiştir. Sistem kurulması sırasında hazırlanacak ve sistem var olduğu sürece kullanılacak olan dokümantasyonun hazırlanması ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu konuda tekstil sektörüne yönelik uygulama yapılmıştır. Bilim Kodu :22 Anahtar Kelimeler :ISO 9000, kalite, sistem, kaza, iş güvenliği Sayfa Adedi :52 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF QUALITY MANAGEMENT SYSTEM INSTALLATION ON PREVENTION OF ACCIDENTS AND A CASE STUDY IN TEXTILE INDUSTRY (M.Sc. Thesis) Hayrettin SERİNOL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT The objectives of this study are, the installation of Quality Management System and the role of the system in accident prevention in textile plants. The formal and informal accident records of middle and large scale companies in textile sector, which are of enormous importance for Bursa and Turkey, to sort the sources and reasons and the measures to be taken for reduction in number of accidents. Comparisons are made to reflect the degree of measures covered by the Quality Management System concerning the prevention. For the desired results, all steps are listed and the actions to be taken are listed for each step. The information for preparation of the documentation, which will be used during both installation and implementation phases of the system, is included. The application for the textile sector is also prepared. Science Code : 22 Key Words : ISO 9000, quality, system, accident, work safety Number of Pages : 52 Adviser : Ph.D. Bilal TOKLU