Bayesgil vektör otoregressif (BVAR) kestirim modeli ve uygulaması
Bayesian vector autoregressive (BVAR) forecasting model and application
  1. Tez No: 126033
  2. Yazar: SİBEL KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
BAYESGIL VEKTÖR OTOREGRESSIF (BVAR) KESTİRIM MODELİ VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Sibel KAVAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışma, Litterman (1980, 1986) tarafından geliştirilen Bayesgil vektör otoregressif (BVAR) kestirim modelinin bir uygulamasını içermektedir. Bu uygulama, gerçek bir veri üzerinde BVAR' m VAR ve tek değişkenli modellere göre kestirim performansını göstermektedir. Karşılaştırma ölçütleri olarak, RMSE (ortalama hata karenin kare kökü) ve Theil U istatistiği kullanıldı. Çalışmada kullanılan veri, Türkiye'nin yıllar itibariyle (1925-1999) nüfus, kişi başına ihracat, kişi başına ithalat ve ihracatın GSMH (gayri safi milli hasıla)'ye oranı dizileridir. Sonuç olarak, BVAR modelleri, farklı eğilim yapısı gösteren zaman dizileri üzerinde uygun kestirimler üretmek için alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Zaman dizileri, VAR (vektör otoregressif), Bayesgil VAR, kestirim, RMSE ve Theil U. Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Reşat KASAP
Özet (Çeviri)
11 BAYESIAN VECTOR AUTOREGRESSIVE (BVAR) FORECASTING MODEL AND APPLICATION (MSc. Thesis) Sibel KAVAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY April 2002 ABSTRACT This study contains the application of the forecasting model which is Bayesian vector autoregressive (BVAR) that is improvised by Litterman (1980, 1986). This application indicates the performance of forecasting for BVAR according to VAR and the univariate model on a real data. As comperative measurements, RMSE (root mean square error) and Theil U statistics are used. The data which is used while studying are the annual (1925-1999) series of the population, the export for every person, the import for every person and the ratio of GNP (gross national product) for export for Turkey. Consequently, the BVAR models can be used as an alternative method to produce appropriate forecasts on time series which have different fluctations. Science Code : 406.02.01 Key Words : Time series, VAR (vector autoregressive), Bayesian VAR, forecasting, RMSE and Theil U. Page Number : 93 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Reşat KASAP