Kalite maliyetleri yönetimi ve otel işletmeleri üzerinde bir inceleme
A study on quality cost management and hotel enterprises
  1. Tez No: 311086
  2. Yazar: KEZBAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, otel işletmelerinin kalite maliyetlerine ilişkin uygulamalar bakımından mevcut durumlarını ve yönetici görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan anketler, Ankara' da faaliyet gösteren 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 67 yöneticiye uygulanmıştır.Uygulama sonucunda toplanan veriler SPSS 15.0 For Windows programı ile analiz edilmiş olup, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) ve ilişkisiz örneklemler için T-Testi kullanılarak, verilerin istatistiksel anlamlılık ilişkileri tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda, otel işletmelerinin önemli bir kısmında kalite maliyetleri sisteminin mevcut olmadığı (% 67,2) bulgulanmıştır. Bu işletmelerde sistemin kurulmamasının en önemli sebeplerinin muhasebe sisteminde köklü değişiklik gerektirmesi ve sistem oluşturulmadan da düşük maliyet ve yüksek kalitenin sağlanabilmesi olduğu saptanmıştır. Bu işletmelerin büyük bir çoğunluğunda yakın gelecekte kalite maliyetleri sistemi kurulmasının düşünülmediği gözlenmiştir. İşletmelerin sadece % 26,9' nda kalite maliyetlerinin düzenli olarak ölçüldüğü ve raporlandığı ve bu raporların da en çok ürün maliyeti ve fiyatlandırmada kullanıldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca işletmelerin önemli bir kısmının çalışanlarına kalite ilgili eğitimler vermediği saptanmıştır. İşletmelerin büyük bir çoğunluğunda izlenen maliyet kalemi ise önleme maliyetlerinden alet, cihaz ve donanım bakım-onarım maliyetleri olarak bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at presenting the current situation of the hotel enterprises in terms of their practices related to quality costs; and displaying the views of the managers on the issue. Questionnaires prepared for this purpose were applied to 67 managers working at 3, 4 and 5-star hotels in Ankara.Data collected at the end of the survey were analyzed with SPSS 15.0 for Windows software and their statistical significance relationships were determined by using one-way analysis of variance (ANOVA) and T-Test for unrelated samples.The results of the study indicated that there was not a quality cost system in most of the hotel enterprises (67.2 %). The most important reasons why a quality cost system was not adopted by such enterprises were that the system required radical changes in the accounting system, and that without adopting such a system, low cost and high quality could still be obtained. It was observed that a cost quality system would not be adopted in the near future in most of these enterprises. It was determined that quality cost was regularly measured and reported only in 26.9 % of the enterprises and that these reports were mostly used for product cost and pricing. Furthermore, it was found out that a significant part of the enterprises did not offer trainings on quality to their staff. The study also revealed that, of the prevention costs, it was the costs related to tool, device, and equipment maintenance and repair that were monitored by most of the enterprises.