CNC torna tezgahları için dialog metodu kullanılarak NC kod türetilmesi
CNC lathe machine producing NC code by using dialogue method
  1. Tez No: 126034
  2. Yazar: MEHMET TOLGA AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
CNC TORNA TEZGAHLARI İÇİN DIALOG METODU KULLANILARAK NC KOD TÜKETİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Tolga AKINCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2002 ÖZET Bu araştırmada, CNC torna tezgahları için Dialog Yöntemi ile NC Kodu üreten bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle, CNC torna tezgahları, tornalama metotları ve takım yolu oluşturma teknikleri araştırılmıştır. Takım yolunun oluşturulmasında, geometrik tanımlama teknikleri kullanılarak, FANUC işletim sistemi formatına uygun CNC parça programı türetilmiştir. Bu çalışma ile geometrik tanımlama teknikleri yardımı ile, CNC parça programı hazırlama işlemi kolaylaştırılmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı VISUAL BASIC 6.0 programlama dili ile yazılmıştır. Program ACCESS 7.0. da hazırlanan malzeme ve kesici takım veri tabanları ile desteklenmiştir. Bilim Kodu : 626.12.00 Anahtar Kelimeler : Silindirik Parçalar, CNC Parça Programı, Dialog Programlama Sayfa Adedi : 99 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.İhsan KORKUT
Özet (Çeviri)
CNC LATHE MACHINE PRODUCEINGNC CODE BY USING DIALOG METHOD (M.Sc.Thesis) Mehmet Tolga AKINCI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SIENCE AND TECHNOLOGY May 2002 ABSTRACT In this study an NC code generation program utilising dialog method is being developed. Within the project first CNC lathes, turning methods and tool path development techniques was being investigated. For the tool path generation geometric description technique is being utilised and for the FANUC system CNC part production program is being developed. With the result of the work, geometric description techniques for the CNC part production program preparation process is being simplified. The computer program is developed with BASIC 5.0 programming language and with the help of ACCESS 7.0, the material and cutting tool database was prepared and supported. Science Code : 626.12.00 Key Words : Cylindrical Parts, CNC Part Program, Dialog Programming Page Number : 99 Advisor : Ass.Doc.Dr.İhsan KORKUT