Paralel düzlem elektrotlu gaz boşalma sisteminde akımın davranışı
The Behaviour of current in parallel plane electroded gas discharge system
- Tez No: 126057
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
PARALEL DÜZLEM ELEKTROTLU GAZ BOŞALMA SİSTEMİNDE AKIMIN DAVRANIŞI (Yüksek Lisans Tezi) Sevinç KARADAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışmadaki amaç, GaAs katotlu paralel düzlem elektrotlu gaz boşalma sisteminin özelliklerini analiz etmektir. Bu çalışmada, akım- voltaj ve radyasyon-voltaj karakteristikleri ile Paschen eğrileri; L=45 um elektrotlar arası uzaklık, p= 28-550 Torr gaz basıncı, ve R= 5-22 mm gaz boşalma aralığının çap değerlerine ve ışığın farklı aydınlatma şiddetine bağlı olarak belirlendi. Kızıl ötesi görüntü çeviricinin özellikleri incelendiğinde, optimal şartların sağlanması için, mevcut parametrelerin dışında yeni bir parametre olan L/R'nin (elektrotlar arası mesafenin çapa oranı) etkili olduğu görüldü. Bilim Kodu 404.05.01 Anahtar Kelimeler Görüntü Çevirici, Akım-Voltaj Karakteristiği, Breakdown Voltajı Sayfa Adedi 67 Tez Yöneticisi Prof.Dr.Kemal ÇOLAKOĞLU
Özet (Çeviri)
THE BEHAVIOUR OF CURRENT IN PARALEL PLANE ELECTRODED GAS DISCHARGE SYSTEM (M.Sc. Thesis) Sevinç KARADA? GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Juny 2002 ABSTRACT This work analyses properties of the paralel plane electrode gas discharge system with a GaAs cothode. In this work we study the current-voltage and radiation-voltage characteristics and Paschen curves L=45um, according to distance between electrodes, P=28-550 Torr gas pressure, and R=5-22 mm diameters of gas discharge gap and different illuminating strengths of light. IR image converters characteristics are observed and for getting the optimal situation, L/R (The ratio of distance between electrodes and diameter) parameter is found to be effective except the existing parameters. Science Code : 404.05.01 Key Words : Vision Transferer, Current-Voltage Characteristic, Breakdown Voltage No of Pages : 67 Supervisor : Prof.Dr.Kemal ÇOLAKO?LU