İstanbul Hasköy Esgher Sinagogu restorasyonu
Restoration of the Esgher Synagogue in İstanbul Hasköy
  1. Tez No: 126072
  2. Yazar: MEHMET CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İSTANBUL HASKÖY ESGHER SİNAGOGU RESTORASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Cengiz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Günümüzde, dini yapılar, korunmalarına yeterli önem verilmediği için giderek yok olmaktadırlar. Ülkemizde yüzyıllar boyunca pek çok sinagog inşaa edilmiştir. Fakat ne yazık ki bu binaların çoğu yok olmuştur. Ayakta olanların ise büyük bir kısmı başka işlevlerde kullanılmaktadır. Sinagoglar ile ilgili çalışmalar henüz başlangıç aşamasında olup, Yüksek Lisans ve Doktora tezleri gibi bilimsel araştırmalar kapsamındadır. Amacıma, henüz bir araştırma konusu olmamış olan İstanbul sinagogları ve Esgher Sinagogu için yazılı kaynaklara ve kendi tespitlerimize dayanan, sistematik belgeleme yaparak bilim dünyasına ışık tutmak ve çok eskiden beri bir Yahudi semti olan Hasköy'deki Esgher Sinagogu'nun gelecek nesillere iletilmesinde yararlanılabilecek restorasyon önerilerini oluşturmaktır. Bilim Kodu 601.04.00 Anahtar Kelimeler : İstanbul, Hasköy, Esgher, Sinagog, Analiz, Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Sayfa Adedi 211 Tez Yöneticisi Doç.Dr.Gediz Urak
Özet (Çeviri)
RESTORATION OF THE ESGHER SYNAGOGUE IN İSTANBUL HASKÖY (M.Sc.Thesis) Mehmet Cengiz GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT Nowadays, religious structures are disappearing with time because the required protection is not provided. Lots of synagogues have been built since centuries in Turkey. Unfortunately, most of them have disappeared. The majority of the remaining ones are used for different purposes. The academic researches about the synagogues are at the beginning stage and are included in Master and Ph.D. Thesis. Our aim is; to contribute to science world by systematic documentation based on references and empirical framework about the synagogues in Istanbul and especially Esgher Synagogue, a subject not studied before academically; and to propose restoration projects about Esgher Syn. which will help the coming generations to leam about Esgher Synagogue, situated in Hasköy, a Jewish quarter for a very long time. Science Code 601.04.00 Key Words istanbul, Hasköy, Esgher, Synagogue, Analysis, Architectural Survey, Restitution, Restoration Page Number 211 Adviser Assoc. Prof.Dr.Gediz Urak