Deltamethrin pestisitinin algere toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of toxic effects of the pesticide deltamethrin on algae
  1. Tez No: 126104
  2. Yazar: BİLGE GÖKÇAL AKYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
DELTAMETHRIN PESTISTİNIN ALGLERE TOKSİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bilge (AKYURT) GÖKÇAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada tarımsal faaliyetlerin bir sonucu olarak sucul ekosisteme katılan deltamethrin pestisitinin algler üzerinde akut toksisitesini araştırmak üzere yeşil alg Scenedesmus quadricauda seçilmiştir. 48, 72 ve 96 saatlik EC50 değerleri biyodeneylerde bu alg üzerinde saptanmıştır. Denemeler 2 seri halinde yürütülmüştür. Akut toksisite deneylerinde statik kültürler kullanılmıştır. Ayrıca deltamethrinin herbir konsantrasyonunda^ canlı ve ölü hücre sayısı, morfolojik değişiklikler ve diğer toksisite belirtileri tespit edilmiştir. Deltamethrin denemesinde elde edilen bulgular istatistiki olarak Probit Analiz Yöntemi ile değerlendirilmiş ve alg örneklerinde 48, 72 ve 96 saatlik EC50 değerleri sırayla 44,5 mg/l, 62,5 mg/l ve 107,1 mg/l olarak bulunmuştur. Bu sonuca göre Scenedesmus quadricauda deltamethrine toleranslı bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.01.05 Anahtar Kelime : Scenedesmus, deltamethrin, akut toksisite, EC50 Sayfa Adedi : vi+43 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Figen ERKOÇ
Özet (Çeviri)
îf INVESTIGATION OF TOXIC EFFECTS OF THE PESTICIDE DELTAMETHRIN ON ALGAE (M. Sc. Thesis) Bilge (AKYURT) GÖKÇAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Deltamethrin, is a pesticide contaminating aquatic ecosystems as a toxic pollutant. As a result of agricultural activity, was investigated in the present study for acute toxicity. Green alga Scenedesmus quadhcauda was selected for the bioassay experiments. The 48, 72 and 96 hours EC» were determined for the algae. The experiments were repeated 2 times. The static test cultures for acute toxicity test was used. In addition, living, dead and total cell numbers, morphological changes and the other toxicity signs at each deltamethrin concentration were determined for algae. Data obtained from the deltamethrin investigation were evaluated using the Probit Analysis Statistical Method. The 48, 72 and 96 hours ECso values for algae were estimated as 44.5 mg/l, 62.5 mg/l and 107.1 mg/l, respectively.The results show that Scenedesmus quadhcauda is tolerant to deltamethrin. Science Code : 401.01.05 Keywords : Scenedesmus, deltamethrin, acute toxicity, ECso Number of pages : vi+43 Thesis Advisor : Figen ERKOÇ