Bilgisayarlı sayısal denetimli takım tezgahlarında değişik işleme koşullarının yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effect of machining parameters on surface roughness in CNC machine tools
  1. Tez No: 126113
  2. Yazar: BURÇAK ÖZSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
BİLGİSAYAR SAYISAL DENETİMLİ TAKIM TEZGAHLARINDA DEĞİŞİK İŞLEME KOŞULLARININ YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Burçak ÖZSES GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar sayısal denetimli (BSD) tezgahlarda değişik işleme koşulları ile işlenmiş iş parçalarının yüzey pürüzlülüğünün gösterdiği değişim deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, ERG Şirketler Grubuna ait Pi Makina Fabrikasında yer alan Cincinnati Avenger 200 MT ve Topper TNL 100 BSD torna, Cincinnati Lancer 1500 BSD dik işleme merkezi ve Defom DBN 100N BSD borverg tezgahlarında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde fabrikanın olağan üretim planında yer alan partilerden seçilen parçalar kullanılmıştır. Ölçümler, Mitutoyo SJ-201 yüzey pürüzlülük cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, ilerleme hızı, iş parçası/takım dönme hızı (devri) ve paso derinliği gibi işleme parametreleri değiştirilmiş ve ortalama yüzey pürüzlülüğünün (Ra) gösterdiği değişim incelenmiştir. Fener mili ve iş mili dönme hızı (devri) arttırıldığında yüzey pürüzlülüğünün iyileştiği, takım ilerlemesi ve tabla ilerlemesi arttırıldığında yüzey pürüzlülüğünün kötüleştiği görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.01.04 Yüzey pürüzlülüğü, BSD tezgahları, işleme parametreleri 114 Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
EFFECT OF MACHINING PARAMETERS ON SURFACE ROUGHNESS IN CNC MACHINE TOOLS (M.Sc. Thesis) Burçak ÖZSES GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, the variation of surface roughness of the work pieces with varying machining parameters is investigated experimentally in Computer Numeric Control (CNC) machine tools. The experiments are conducted using Cincinnati Avenger 200 MT and Topper TNL 100 CNC lathes, Cincinnati Lancer 1500 CNC vertical milling machine and Defum DBN 100N CNC horizontal milling machine placed in Pi Makina Factory of ERG Group Companies. The specimens used in the experiments are selected from the daily production schedule of the factory. The measurements are made by using Mitutoyo SJ-201 surface roughness measurement instrument. In the experiments feedrate, spindle speed and the depth of cut are changed and the variation of the average surface roughness (Ra) is observed. It is found that the surface roughness decreases with increased spindle speed in CNC turning machines, CNC vertical and horizontal-milling machines and it increases with increased feed rate of the cutting tool and worktable. Science Code : 625.01.04 Key Words : Surface roughness, CNC machine tools, cutting parameters Page number : 114 Adviser : Prof. Dr. Can CO?UN