Ağırlıklandırılmış ortalamalardan sapma tekniği ile kömür işletmelerinde meydana gelen kazaların tehlike değerlendirmesi
Danger evaluations of the accidents of coal mine of Turkish mine association by using 'the techniques of deviation from weighted means'
  1. Tez No: 126114
  2. Yazar: ERHAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTALAMALARDAN SAPMA TEKNİĞİ İLE KÖMÜR İŞLETMELERİNDE MEYDANA GELEN KAZALARIN TEHLİKE DEĞERLENDİRMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Erhan KARAKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Teknolojinin ilerlemesiyle, iş yaşamındaki güvenlik önlemleri arttırılmış sistematik tedbirlerle iş kazalarını önleyici çevreyi koruyucu yönetim biçimleri gelişmiş ve kanunlarla korunmuştur. Kazaları önlemeyi, mümkünse yok etmeyi, etkilerini en aza indirmeyi gerekli kılan yöntem ve metotlar geliştirilmiştir. Sonuçta bir sistem dahilinde kazaya yol açabilecek etkenler sektörel faktörler de dikkate alınarak çeşitli değerlendirmelerle kazaları önceden tahmin edebilen teknikler geliştirilmiştir. Bu çalışmada Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı kömür madeni kuruluşlarında son üç yılda (1998, 1999, 2000) meydana gelen yeraltı ve yerüstü kazalarının tehlike değerlendirilmesi“Ağırlıklandırılmış Ortalamalardan Sapma Tekniği”ile yapılarak ileriki yıllarda hangi birimde ve hangi iş kolunda ne gibi tedbirler alınması gereği ortaya konulmuştur. Bilim Kodu :626. 11.00 Anahtar Kelimeler :Maden kazaları,Kaza Tahmin Teknikleri Sayfa Adedi : Tez Yöneticisi -.Yrd.Doç.Dr.Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
DANGER EVALUATIONS OF THE ACCIDENTS OF COAL MINE OF TURKISH MINE ASSOCIATION BY USING“THE TECHNIQUES OF DEVIATION FROM WEIGHTED MEANS ”Erhan KARAKAYA (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2001 ABSTRACT With advancing technology, safety precautions are increased, management types that protect environment and prevent work accidents with systematic precautions are developed and have been saved by lows in working life The methods that prevent accidents if possible, destroy them or minimize their effects are developed. Techniques that estimate the accidents with various evaluations have been developed by taking into account of the factors may lead to accidents. In this study, in the establishment of coal mine of Turkish Mine Association, the danger evaluations of the accidents of underground and on the ground occured in last three years, was made by using“weighted Average techniques”. At the same time, for next years in which unit and which branch of working, what tipe of precautions should be taken was defined. Science Code : 626 Keywords : Mine, accident Page Number : 97 Advisers : Assoc Prof.Dr.Adnan SÖZEN