Hedef programlama ve bir uygulama
Goal programming and an application
  1. Tez No: 58322
  2. Yazar: GÜLHAN EMİNKAHYAGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada çok değişkenli çoklu regresyon modelindeki p parametrelerinin hedef programlama ile tahmini amaçlanmıştır. Çok değişkenli çoklu doğrusal regresyon modelinde en küçük ortalama mutlak sapma kriterine dayalı problem ele alınmıştır. Bu problemler hedef programlama problemi olarak modellenmiştir. Çalışmanın özgün yanını oluşturan son bölümde ise klasik regresyon çözümlemesi ile hedef programlaması modelinin karşılaştırılması için bir uygulama yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hedef programlama, Çok değişkenli çoklu regresyon, En küçük ortalama mutlak sapma
Özet (Çeviri)
In this work, it was purposed that unknown p parameters of multivariate multiple linear regression model were estimated by using goal programming. The problem which is multivariate multiple linear regression based on the minimum sum of absolute deviations criteria was considered. This problem was modelled and solved as a goal programming. At the end of this work, was done an application to compare between multivariate multiple linear regression model and goal programming model. KEY WORDS: Goal Programming, Multivariate multiple regression, Minimum sum of absolute deviations