Kırgızistan'da din eğitimi ve Kırgızistan müslümanları dini idaresi
The education of religion ın kyrgyzstan and Muslims religious administration of Kyrgyzstan
  1. Tez No: 126407
  2. Yazar: ORHAN NADİR BÜYÜKALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Kırgızistan Cumhuriyeti 31 Ağustos 1991 'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığını elde etmiştir. Kırgız Cumhuriyeti'nde din özgürlüğü, maneviyat ve ibadet özgürlüğü Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Bu özgürlükler arasında bulunan inanç özgürlüğü Kırgızistan devlet sisteminin yapısı için büyük bir öneme sahiptir. Laik bir sistemin benimsenmesi Kırgızistan'da devletin bütün dinlere eşit mesafede olmasını, din mensuplarına da inanç özgürlüğü ortamının eşit düzeyde sağlanmasını gerektirmiştir. Buna bağlı olarak ülke genelinde misyonerlik faaliyetleri ortaya çıkmış, Kırgızların yabancı olduğu bir çok dini akım etkinlik göstermeye ve kanunların izin verdiği ölçüde teşkilatlanmaya başlamıştır. Kırgızistan'da müslüman cemaat, din hizmetlerini yürütecek bir kurum oluşturmuştur. Kırgızistan Cumhuriyeti devleti, devletin yapısını ve milletin birliğini korumak amacıyla, çeşitli dinlerin inanırları ve teşkilatlarının yayılmacı istekleri arasında bir denge kurmak istemiştir. Dini alanda tutarlı devlet politikasının yürütülmesi ve vatandaşların vicdan ve inanç özgürlüklerinin sağlanması amacıyla 1996 yılının başlarında Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti'ne Bağlı Din İşleri Devlet Komisyonu oluşturulmuştur. Araştırma süresince Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi incelenmiştir. Araştırmada devletin ve kanunların laik yapısının araştırılmasına, onların toplumdaki rolünün ve nasıl uygulandığının öğrenilmesine, dini eğitim hizmeti ve uygulamadaki kullanımları açısından eğitim sisteminin incelenmesine gayret edilmiştir. Bu çerçevede Kırgızistan eğitim-öğretim sisteminin yapısı incelenmiş, din eğitiminin Kırgızistan eğitim-öğretim sistemindeki yeri ve şekli belirlenmiş ve din devlet ilişkisi ilgili kanunlara göre tespit edilmiştir. Bunun yanında cumhuriyette önemli fonksiyon üstlenmiş olan Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti'ne Bağlı Din İşleri Devlet Komisyonu'nun ve Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi'nin çalışmaları, dinlerle ilişkisi, eğitsel-kültürel aydınlatma etkinlikleri ve Müftüyat'a bağlı enstitü ve medreselerin öğretim programlan incelenmiştir. 231
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Kyrgyz Republic gained its independence on the 31st of August 1991 after the collapse of the Soviet Union. In the Kyrgyz Republic the freedom of religion, the spiritual and cult freedoms are guaranteed constitutionally. Religion liberty which is among them has a great meaning for structure state system of Kyrgyzstan. Kyrgyztan's keeping secular system required equal attitude to all religions in this connection missionary activities were spread on the whole territory of Republic, and many other religions sects, completely unfamiliar to the Kyrgyz, allowed bylaws, were formed. Moslems living on Kyrgyzstan, which began a new stage of development also had an opportunity to satisfy their religions needs. With the aim of keeping its state system and national unity the Kyrgyz Republic tried to regulate the balance between and organizations of different religions, give them equal rights to spread their religions believes. For the implementation of the consistent goverment policy in the field of religion, ensuring freedom of conscience of the citizens there was founded a State Commission On Religion Affairs Of The Kyrgyz Republic Government for such matters. Such Commission was created at the beginning of the year of 1996. In the course of research Muslim Religious Administration of Kyrgyzstan were studied. An attempt to study secular structures of the state and laws, was made in the research, top get to know their roles in the society, how far they are executed, to study education system from the point of religious education services and their use in practice. In these frames the structure of education system in Kyrgyzstan was investigated, place and forms of religious education in it were determined and on basis of corresponding laws correlations between religion and were revealed. At the same time the structures of State Commission On Religion Affairs Of The Kyrgyz Republic Government and Muslim Religious Administration of Kyrgyzstan were studied - organizations which have great role in the state - their functioning, connected with religions - educational and cultural enlightening activities and teaching programs of institutes and medrese at Muftuyat. 232