Bireysel emeklilik rejimi: OECD ülkeleri ile karşılaştırılarak Türkiye' de uygulanabirliği
Individual account retirement system: Practibility in Turkey with comparing OECD countries
  1. Tez No: 126412
  2. Yazar: UMUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE TÜRCAN ÖZŞUKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Son yıllarda, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin temel sorunlarının başında sosyal güvenlik sistemleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülkelerde popülist uygulamalar, kayıt dışı ekonomi, yüksek işsizlik oranlarına karşılık, gelişmiş ülkelerde azalan doğum oranı, uzayan ortalama yaşam süresi ve nüfusun yaşlanması sosyal güvenlik sistemlerinde aktüeryal dengeleri olumsuz yönde etkilemektedir. Emeklilik için gereken; asgari prim ödeme gün sayısı ve minimum yaş sınırı sürekli olarak yükseltilmektedir. Ülkemizde de sosyal güvenlik sistemi ile ilgili tartışmalar son yıllarda giderek artmıştır. Sistemin var olan biçimi ile sürdürülemeyeceği ve yeniden yapılandırılması gerektiği sürekli ifade edilmiştir. Emeklilik sistemine yönelik yaş ile ilgili düzenlemeleri içeren bir yasal düzenleme yapılmış ve daha sonra devletin sosyal güvenlik alanındaki yükünü paylaşacak ve nispeten gelir düzeyi yüksek olan kesime ikinci bir emeklilik olanağı tanıyacak olan bireysel özel emeklilik sistemi oluşturulmuştur. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunun amacı; sosyal güvenlik sistemine ilave olarak, katılımcılara emeklilik döneminde ek gelir sağlamak üzere, gönüllü katılıma dayalı ve belirlenmiş katkı esasına göre oluşturulan bireysel emeklilik sistemi kapsamında; katılımcıların ve varsa isteğe bağlı olarak işverenlerinin katkılarının toplanmasını, bu kanunda belirtilen emeklilik şirketleri tarafından bireysel emeklilik hesaplarında izlenerek emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilmesini, sisteme katılma, ayrılma ve emeklilik koşulları ile katılımcıların hak ve yükümlülüklerini düzenlemek şeklinde belirlenmiştir. Bu araştırmanın amacı; emeklilik sistemlerinde yaşanan sorunlara bir çözüm önerisi olarak sunulan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununu inceleyerek bazı tespitler yapmak ve öneriler geliştirmektir. Belirlenen bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın içeriğini; genel olarak özel emeklilik sistemleri, bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi kanunu, konuyla ilgili ulaşılan sonuçlar ve geliştirilen öneriler oluşturmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, social security systems' problem is the most important problem that the developing and developed countries have faced. In developing Countries high unemployment rate, informal economic activities and populist applications and in developed countries ageing population, lower fertility rate and increased average life effected the actuarial balance negatively. Nesessary conditions to be retired, such as minimum contribution period and minimum age limit have been increeasing continuiosly. Debates on social security system have been increased in our country too. In the existing system, it is said that the system could not have been carried on and it is required to restructure. Some legal regulations, related to age structure of the retirement system, were impose., After that a new system (Individual Account System) shared the government's responsibility on the social security, were established. This new system will give the second retirement opportunity to the people who has relatively high income. The aim of the Individual Pension System is to provide financially secure retirement product for individuals who have savings to get additional pension at retirement. It is based on voluntary participation for individuals and employers. It operates as a fully funded defined contribution plan. The Law provides legal enviroment for implementation of privately managed supplementary pension such as providing pension plans, collection of premiim, investing individual funds and annuities at retirement. The aim of this study is to evaluate the Individual Pension System and to develop and to make some suggestion on the system which is suggested a solution of the retirement system. x