Reklam sektöründe yardımcı grafiker ve bilgisayar kullanım düzeyi
Assistant graphic designer in advertising sector and computer using level
- Tez No: 126495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET REKLAM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN YARDIMCI GRAFİKER VE BİLGİSAYAR KULLANIM DÜZEYİ Baltacı, A.Ertaç Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ayşe Çakır İlhan Haziran 2003, Araştırmanın genel amacı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı meslek liseleri grafik bölümü mezunlarının sahip olması gereken mesleki yeterlikleri ve bu bilgi-beceri düzeyindeki elemanların bilgisayar kullanım düzeyini belirlemektir. Bu amaç çerçevesinde aşağıdaki sorulara yanıt aranacaktır; 1. Yardımcı grafikerin mesleki yeterlikleri nelerdir? 2.Yardımcı grafikerin bilgisayar kullanım düzeyi nedir? 3. Çalışan yardımcı grafikerlerin mesleki yeterlikleri nelerdir? Bu araştırma betimsel nitelik taşımaktadır. Bu amaçla yardımcı grafikerlerden beklenen mesleki yeterliklere ait iş analizi yazılarak anket geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini oluşturmak amacı ile Ankara'da faaliyet gösteren reklam ajanslarının isimleri, adresleri, işletme özelliklerinin belirlenmesi için Ankara Reklamcılar Derneği ve Ankara Ticaret Odası kayıtlarından yararlanılmıştır. Ankara ili içinde Ankara Ticaret Odasına kayıtlı 110 reklam ajansı bulunmaktadır. Hazırlanan anketle cevaplandırılması istenen sorularla Ankara ilindeki reklam ajanslarında çalışan ya da çalıştırılacak yardımcı grafikerin mesleki yeterlikleri ve bilgisayar kullanım düzeyi sorulmuştur. Bu araştırma sonucunda yardımcı grafikere ait mesleki yeterlilikler belirlenmiştir. İstatistiksel analizlerde SPSS 8.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler, sıralama ölçme düzeyinde ölçülmüştür. Bu araştırma ile yardımcı grafikerin mesleki yeterlikleri ve bilgisayar kullanım düzeyiin araştırılmıştır. Örnek çapları yeteri kadar büyük olmadığından(n
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY ASSISTANT GRAPHIC DESIGNER IN ADVERTISING SECTOR AND COMPUTER USING LEVEL Baltacı, A. Ertaç Thesis of Master of Arts Educational Sciences Institute, Department Of Educational Administration and Planing Main Branch Thesis Adviser: Ayşe Çakır ilhan, Assist. Prof. Dr. September 2003, Main goal of the research is to determine the professional sufficiencies of graduates from vocational schools graphic department that are tied to General Directorate of Technical Education for Girls. Within the framework of this goal, folllowing questions will be asked; 1. What are the professional sufficiencies of assistant graphic designer? 2. What is the computer using level of assistant graphic designer? 3. What are the professional sufficiencies of assistant graphic designer who is working? This reserach has a descriptive quality; thus, a questionnaire has prepared by determining the job analysis of professional sufficiencies required from assistant graphic designers. Records of Ankara Trade Chamber and Ankara Advertisers Association have been evaluated to determine the names, addresses and operating properties of advertising agencies in Ankara in order to create the globe of the research. There are 1 1 0 registered advertising agencies at Ankara Trade Chamber. Professional sufficiencies of assistant graphic designers who are working or will work, and computer using level have been asked in the questionnaire. As a result of this research, professional adequancies of assistant graphic designer have been determined. Datas are measured at ordinal scale level. In this research, professional sufficiencies assitant graphic designer and computer using levelhave been evaluated. As diameters of examples are not enough high (n