Hastane atıklarının yönetiminde atık minimizasyonu
Waste minimization in hospital waste management
  1. Tez No: 126719
  2. Yazar: ASLIHAN ESKİTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
HASTANE ATIKLARININ YÖNETİMİNDE ATIK MINIMIZASYONU ÖZET Bu çalışmada, hastanelerden kaynaklanan atıkların yönetiminde, Çevre Yönetim Sisteminin önemli bir bölümü olan, atık minimizasyonu araştırılmıştır. Çevre yönetim sisteminin tarihçesi, tanımı, yasal çerçevesi ilgili standartlar yardımıyla verilmiş, tıbbi atık kavramı ve yasal düzenlemeler yurtiçi ve yurtdışı bazında incelenmiş, en büyük tıbbi atık üreticisi olan hastaneler için kirlenme profili ve atık azaltımı seçenekleri üzerinde durulmuştur. Acıbadem Hastanesi, bu çalışmada pilot hastane olarak belirlenmiş ve atık akımları için atık minimizasyonu çalışması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, bazı öneriler getirilmiştir. İlk bölümde, çalışmanın anlam ve önemi ile amaç ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde, çevre yönetim sistemlerinin ortaya çıkışı, gelişimi, toplu yönetim kavramı içinde kaynakların ve atıkların yönetimi kavramları anlatılmış, Çevre Yönetim Sistemi ile ilgili yasal çerçeve, politika, planlama aşamaları ve geçerli standartlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, tıbbi atık kavramının tarihçesi, tanımı ve Türkiye'de geçerli yönetmeliklerle, A.B.D. 'de konu ile ilgili yasalar ve yaklaşımlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, atık minimizasyonu değerlendirilmiş, hastaneler için atık minimizasyonu uygulaması için gerekli veriler belirlenmiş, hastanelerde mevcut atık akımları ile kirlenme profili çıkarılmıştır. Beşinci bölümde, Acıbadem Hastanesi, atık yönetimi için örnek hastane olarak kullanılmıştır. İlk adımda, hastanenin genel yapısı ve mevcut atık politikası çıkarılmıştır. Sonraki adımda ise, atık minimizasyonu yönergeleri kullanılarak örnek hastane için yönetim sistemi çalışması yapılmıştır. Sonuç bölümünde, kullanılan yönergeler yardımıyla, mevcut ve önerilen yönetim modelleri karşılaştınlmıştır. Buradan hareketle, yönetmelikte uygulama eksiklikleri gözlemlenmiş, sayısal ve istatistiksel veriler tartışılmıştır. Son olarak, maliyet analizi için de bir yaklaşım getirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
WASTE MINIMIZATION IN HOSPITAL WASTE MANAGEMENT SUMMARY In this study, the waste minimization, one of the important part of the Environmental Management System, is analysed for the management of hospital wastes. Pollution profile and waste minimization alternatives for the hospitals, which are the main generators of medical wastes are studied, using the history and the definition of Environmental Management System, legal districts and standards. Then, Acıbadem Hospital is used for the case study, to apply the waste minimization opportunities for the determined waste streams. Finally, in the light of the results of the case study, some suggestions are recommended. In the first chapter, the meaning, the importance, the aim and the scope of this study are presented. In the second chapter, the history and the development of Environmental Management System, the concept of resources' management and wastes management are given. Legal districts related to the Environmental Management System, politics, planning phases and standards are investigated. In the third chapter, the history and the definition of the medical wastes are analyzed. The present requirements in Turkey, Law Codes and approaches in U.S.A. are studied. In the fourth chapter, the data for the waste minimization opportunities, the polution profile and the current waste streams in hospitals are determined. In the fifth chapter, a case study is achieved, using Acıbadem Hospital as the sample hospital, for the management of hospital wastes. At the first step, waste politics of the hospital is described and at the following step, the applications of the waste minimization guides are presented. In the final chapter, the present and the suggested models of management are compared, regarding the waste minimization guides used at the case study. Consequently, the application deficiencies of the Code are determined and the differences of quantitative and statistical data are discussed. Finally, an approach for the cost analysis is also given. IX