Aryldiazonium salt initiated reverse atom transfer polymerization of methylmethacrylate
Diazonyum tuzu ile başlatılmış metil metakrilatın tersinir atom transfer radikal polimerizasyonu
- Tez No: 126794
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
DIAZONYUM TUZU İLE BAŞLATILMIŞ METİL METAKRILATIN TERSİNİR ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYONU ÖZET Polimer biliminde kompleks ve kontrollü mimariye sahip makromoleküllerin sentezi üzerine yapılan çalışmalar gittikçe önem kazanmaktadır. Klasik olarak, makromoleküler mimarinin kontrolü yalnızca yaşayan anyonik ve katyonik polimerizasyon teknikleri ile başarılabilmektedir. Kontrollü mimari denilince, molekül ağırlığı kontrolü, uç grup kontrolü, blok kopolimer oluşturabilme yeteneği ve yaşayan karakter akla gelmektedir. Son yıllarda, iyi tanımlanmış düşük molekül ağırlığı dağılımına sahip polimerlerin sentezinde kontrollü/'yaşayan' polimerizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden Mt7Amin ligand ile katalizlenen atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) başlıca stiren ve akrilat vb. monomerlerinin polimerizasyonunda başarıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, p-kloroaril diazonyum tetrafloroborat tuzu, metilmetakrilat (MMA) monomerinin tersinir atom transfer radikal polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanılmıştır. Diazonyum tuzunun katalizlenmesi ve/veya ısısal bozunması sonucu oluşan radikallerin metal tuzu/amin kataliz varlığında, farklı sıcaklıklarda MMA'nın kontrollü polimerizasyonunu başlattığı gözlenmiştir. Genellikle tersinir ATRP yüksek sıcaklıklarda(60-100°C) gerçekleşmesine rağmen, bu çalışmada aryl diazonyum tuzu/Cu" X2/Ligand sisteminin, metilmetakrilatın oda sıcaklığında da kontrollü polimerizasyonunu başlattığı bulunmuştur. XII[Ar- N ^^ N] BF' Cu'VCu Ar. Ar. + Cu -*. ArBr + Cu Ar ' + M Ar- M Ar- M. + BrCu(II)/Ligand Polimer -»- ArM-Br + Cu(I)/Ligand XIII
Özet (Çeviri)
ARYLDIAZONIUM SALT INITIATED REVERSE ATOM TRANSFER POLYMERIZATION OF METHYLMETHACRYLATE SUMMARY The ability to synthesize macromolecules with complex and controlled architectures is becoming an increasingly important aspect of polymer science. Traditionally, control of macromolecular architecture has been achieved using living polymerization techniques such as anionic, cationic procedures. Specifically, controlled architecture possesses some characteristics which are molecular weight control, end group control, ability to form block copolymers, and a living nature. In 1995, Matyjaszewski et al. developed an alternative living free radical polymerization process using a copper (I) - catalyzed atom transfer process (ATRP). ATRP can be applied to polymerize both styrenic and acrylic type monomers. In this study, reverse Atom Transfer Radical Polymerization of MMA monomers initiated with p-choloroaryl diazonium tetraflouroborate salts was used. The radicals formed from catalyst of diazonium salt or thermal decompositon of diazonium salt have initiated the well-uncontrolled polymerization of MMA in the presence at metal salt/amine -catalyst system of different temperatures. Although reversible ATRP occurs at high temperatures (60-100° c), in this study, it has ben found that Diazonium salt / Cu“X2 / Ligand system has initiated the well-controlled polymerization of Mma at room temperature. X[ Ar- N = N] BF”Cu'VCu1 -. Ar Ar. + Cu ArBr + Cu Ar. + M Ar - M Ar - M. + BrCu(II)/Ligand Polim er Mp kp_ Ar M - Br + Cu(I)/Ligand XI