Computer aided striplayout and die design for sheet metal press cutting operations
- Tez No: 1268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET PRESLERDE SAC METAL KESME İŞLEMLERİ İÇİN ŞERİT MALZEME YERLEŞİMİ VE KALIPLARIN BİLGİSAYAR DESTE?İ İLE TASARIMI BÜYÜKBAŞ, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Mustafa ilhan Gökler Eylül 1987, 133 sahife Endüstride yaygın olarak kullanılan sac metal pres işlemleri için, şerit malzeme yerleşiminin hazırlanması ve kalıp tasarımı genelde uzun, pahalı ve yorucu bir çalışmayı gerektirmektedir. Beceri ve tecrübe ile birlikte, deneysel mühendislik yöntemlerinin teorik bilgiye kıyasla daha geçerli olduğu sac metal pres işleri, yıllar boyunca bilgisayar uygulamalarına yatkın olmayan bir alan olarak kabul edilmiştir. Yakın geçmişte pres işleri için geliştirilen Bilgisayar Destekli Tasarım yöntemlerinde ise büyük ve pahalı bilgisayar sistemlerine ve uzun hesaplama sürelerine gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada sac metal kesme işlemlerinde şerit malzeme yerleşimi ve pres kalıplarının bilgisayar desteği ile tasarımı amacıyla, kişisel bilgisayarlar için biryazılım geliştirilmiştir. Sisteme, üretilecek parçanın boyutları ve malzeme özellikleri veri olarak girilerek, en iyiye yakın malzeme kullanımını sağlayan şerit malzeme yerleşimi bulunmakta, ayrıca kapasite ve kuvvet analizleri yapılarak, kalıp parçalarının genel boyutları hesaplanmaktadır. Hazırlanan yazılım, etkileşimli olarak kullanılabilmekte ve modüler yapısı sayesinde sürekli olarak geliştirilebilmeye olanak tanımaktadır. Anahtar kelimeler : Sac metal pres işleri, kesme, Bilgisayar Destekli Tasarım, şerit malzeme yerleşimi, malzeme kullanımı, kalıp tasarımı. -vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ' COMPUTER AIDED STRIP LAYOUT AND DIE DESIGN FOR SHEET METAL PRESS CUTTING OPERATIONS BÜYÜKBAŞ, Hakan M.S. in Mechanical Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mustafa ilhan GÖKLER September 1987, 133 pages In spite of the widespread use of sheet metal press working processes in industry, the design procedure for strip layout and die dimensioning has always been considered as a long, expensive and tedious work. As it necessitates skill, experience and the use of empirical engineering rather than the theoretical knowledge, this area has been thought to be a matter of traditional engineering, that is too difficult to computerize. A number of Computer Aided Design techniques which has been developed in recent years, however, require rather lengthy computation time on large and expensive computers. In this study, a software has been developed on Personal Computers, for strip layout design and die 111'dimensioning of sheet metal cutting operations, in presses. Inputs to the system include dimensions of the part piece and the properties of the stock material. The output involves strip layout design for near optimum material utilization, in addition to the capacity and force analysis, and dimensioning of die components. The program can be used in an interactive manner, and it has a modular structure to facilitate further contributions. Key words : Sheet metal press work, cutting operations, CAD, strip layout design, utilization of material, die design. - iv-