Ardışık kesme kalıplarının bilgisayar yardımı ile tasarımı
Computer aided design of progressive cutting dies
- Tez No: 68012
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ARDIŞIK KESME KALIPLARININ BİLGİSAYAR YARDIMI İLE TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan BARDAKLI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Ardışık kesme kalıplan, saç metal parçalanıl talaşsız imalat yöntemiyle, seri şekilde üretilmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Genel olarak klasik yöntemlerle yapılmakta olan kalıp tasarımı ve uygun kalıp elemanlarının seçimi, tasarımcı için önemli zaman kaybına ve kalıp maliyetinin yükselmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, muhtemel tasarım değişiklikleıinde yeterli esneklik sağlanamamaktadır. Bu çalışmada, ardışık kesme kalıbının tasanınım yapabilen, QBASIC dilinde 1 MB'lık bir program geliştirilmiştir. Oluşturulan veri tabanlarına göre; şerit malzeme tasarımının yanında, kuvvet analizi yapılabilmekte, kalıplama kuvveti hesaplanabilmekte, kalıbın ağırlık merkezi bulunabilmekte, standart olmayan parçaların tasarımı ile standart olan parçaların seçimi sağlanabilmektedir. Bu çalışma ile kalıp tasarımında hız, yeterli esneklik ve hassasiyet elde edilmiştir. Bilim kodu : 225. 07. 01 Anahtar kelimeler : Ardışık kesme kalıplan tasarımı, Bilgisayar destekli tasarım, şerit malzeme tasarımı Sayfa adedi :105 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
II (M. Sc. Thesis) Hakan BARDAKLI GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT Progressive cutting dies have a very important position on the series manufacture of the sheet metals by the method of no-turnings reproduction system. By using classical methods, the design of the dies and the choosing of the suitable die parts are generally time consuming and money spending for designer. In this study, we developed a program based on 1 MB study in QBASIC program which can design progressive cutting dies. According to the data base, in addition to strip layout design, force analysis, force capacity of the press dies, gravity force center can be found. By making the design of not standard die parts, you can also choose the standard die parts. With this computer program for die design, you can get much more sensitive, enough flexible and fast results. Science code : 225. 07. 01 Key Words : Progressive cutting die design, Computer aided design, Strip layout design. Page Number : 105 Adviser : Doç. Dr. Faruk MENDİ