In Between automobility and the city
Otomobilite ve kent
  1. Tez No: 126833
  2. Yazar: TAYLAN ÖZGÜR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, kent ve yol arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin mimari bir yaklaşımla nasıl şekillenebileceğim irdelemektedir. Bu amaçla, öncelikle otomobilin şehirli insanın yaşamındaki yeri ve otomobil kullanımı ile kent yapısının nasıl değiştiği üzerinde durulmuştur. Kentlinin otomobile bağımlısı hayatı ve bu anlamda kenti daha çok otomobil ile algılama durumu, kentin desentralizasyonu ve yolda geçen zamanların kent algısındaki önemi tartışılmıştır. Bu bağlamda yol ve kent arasında kurulması gereken ilişkinin, yol ve kent arasında kimseye ait olmayan“no mans land”aracılığıyla nasıl gerçekleştirilebeceği, kent ve yol entegrasyonunun nasıl oluşturulabileceği ve bunun mekansal yansımaları örneklerle aktarılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, neden hareket ederiz, neden bu hareketi otomobil ile gerçekleştirmeyi seçiyoruz ve otomobil hayatımızda nasıl vazgeçilmez bir hale geldi gibi sorulara cevap aranmaktadır. İkinci bölümde ise, otomobilin kentle tanışmasının sonuçları tartışılmıştır. Kent yapısının otomobilheye bağlı olarak nasıl değiştiğini daha iyi anlamak için kentin sınırları, desentralizasyonu, banliyöleşme, ulaşım ve otoban ele alınmıştır, kent ve yol arasındaki bağlantının, araba sürme eylemi esnasında algılanma şekli, bu algıyı kesen bariyerler göz önünde bulundurularak tartışılmıştır, yol ve kent ara kesitinde oluşan tanımsız alan,“no mans land”şeklinde adlandırılmıştır. üçüncü bölümde ise, kent ve otoban entegrasyonunun, no mans land üzerinde nasıl gerçekleştirileceğine dair bir vizyon oluşturulması açısından bir takım proje ve tasarımlar örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study questions the relationship between the highway and the city and how it can be rewritten with an architectural point of view. Hence, the importance of automobile as a part of the life of the citizen and the influence of the automobile usage on the city pattern has been searched. The automobile dependent lives and perception through automobile have been considered considering the decentralisation of the city and commuting. In these circumstances, the relationship between the highway and the city, via the usage of the void in the cross-section of the two, and the spatial interpretation of a possible integration have been discussed by the help of some projects. In the first chapter, there is a trial to answer the questions: why do we move? Why do we use the automobile and how automobile has become indispensable in our lives? In the second chapter, the consequences of the introduction of the automobile to the city are discussed. The changes in the boundaries of the city, decentralisation, sprawl, commuting and the highway have been evaluated to better understand the city pattern due to automobility. The experience of driving and the barriers around the highway are taken into account to define the link between the city and the road. The mid-section of the two, which is called the no mans land is introduced as a potential site for an integration. In the third chapter, different projects and designs made, using the space the no mans land offers, are interrelated on the bases of the integration of the city and the highway. Vll