Toplam kalite ve üretim sistemleri
Total quality and production systems
  1. Tez No: 126961
  2. Yazar: TAŞKIN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Günümüzde dünya pazarlarına, serbest piyasa ekonomisi hakimdir. Teknolojide yaşanan gelişmeler, uluslararası ticarette korumanın azalması, serbest piyasa ekonomisinin globalleşmesi rekabeti ulusal boyuttan çıkarak uluslararası bir boyuta getirmiştir. Bu noktada, işletmelerin uzun ömürlü olması, maliyet, karlılık ve iyi imaj yaratma gibi konularda rekabet avantajı sağlayabilmesi için kalitenin rolü büyüktür. Müşteri için kalite tanımı, kendisine sunulan ürünün, fonksiyon, performans, estetik gibi özellikleri ve fiyatı ile, gerek alışveriş gerekse satış sonrası hizmetler açısından, ürünü sunan işletmeyle olan ilişkilerinin niteliğim kapsar. Üretici açısından kalite tarifine iki boyuttan bakılabilir. Bunlardan birincisi müşterinin tatmini, diğeri ise üretimde hatasızlıktır. Müşteri tatmini yönünden bakıldığında yüksek kalite satış hasılatım yükseltir. Üretimde hatasızlık ise yeniden işleme ve hurda masraflarını azaltmakta, işlem sürelerini kısaltmakta ve üretim maliyetlerini düşürmektedir. Tüm bunlardan yola çıkarak,“Süreç olarak Kalite”kavramına gelinmektedir. Her yönden“kaliteli bir ürün”, ancak“kaliteli süreçler”sonucunda elde edilebilmektedir. Modern anlayışa göre, kaliteli ürünlerin ortaya konması pazar araştırması ile başlamakta, ürün geliştirme ve tasarım ile devam ederek tedarik, üretim, depolama, sevkiyat, satış sonrası hizmetler ve ürünün kullanımından sonra topluma zarar vermeyecek şekilde elden çıkarılmasına kadar tüm aşamaları kapsamaktadır. Bu yaklaşım doğrultusunda, bir işletmede yapılan bütün işlerde, müşteri isteklerini karşılayabilmek için şart olan yönetim, insan, yapılan iş, ürün ve hizmet kalitelerinin, bir sistem yaklaşımı içerisinde, tüm çalışanların katılımı, hedef ve fikir birlikleri sağlanarak ele alınması ve geliştirilmesine“Toplam Kalite”adı verilmektedir.. Toplam Kalite Yönetimi ise, Toplam Kalite anlayışının yönetimsel boyutu, genel bir yönetim felsefesidir. Bu çalışmada, Toplam Kalite Modeli ve Üretim Sistemlerindeki uygulaması ele alınmaktadır. İlk bölümde, günümüz ticari koşullarında işletme-üretim-ülke ekonomisi ilişkisi irdelenmiştir. ikinci bölümde, kalite kavramı incelenmiş ve Ok-Red tasnifinden süreç kalitesi anlayışına gelinceye kadar kaliteye bakış açısının nasıl değiştiği ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, modern yönetim anlayışı olan Toplam Kalite Yönetimi tanıtılmakta; işletmenin rekabet gücüne olan etkilerinden söz edilmektedir. viiiDördüncü bölümde, Toplam Kalite Yönetimi'nin temel öğeleri olan müşteri odaklı bakış açısı, bu felsefeye has yönetim stratejisi, işgücü etkinliğinin artırılması, sürekli gelişme ve takım çalışması ruhu içinde tam katılımının sağlanması unsurları açıklanmaktadır. Beşinci bölümde, Toplam Kalite'nin olmazsa olmaz aracı olarak Kalite Güvence Sistemi kavramı incelenmektedir. Son bölümde ise, Ford-Otosan A.Ş'de müşteri tatminine yönelik olarak uygulanan kalite sistemlerinden biri olan, PVQA sistemi tanıtılmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY AND PRODUCTION SYSTEMS SUMMARY Today, free market economic model controls the world markets. The globalization and the developments in technology enlarges the competitive challenge from domestic dimension into a international dimension. At this point, quality has a vital importance for the foundation to possess a long lifetime and to have a competitive advantage on critical subjects such as cost-profit balance and company reputation in the global marketplace. From the view point of the customer quality includes, product characteristics such as function, performance, durability etc and the price, also the quality of her affair with the presenting company. From the view point of the producer, quality has two dimensions. The first one is customer satisfaction, the second one is failure-free processes. Customer satisfaction rises the sales volume and the whole sales income while failure-eliminated processes reduce production costs by decreasing re-treating operations. Taking these facts into account, the definition of“Quality as a process”steps forward. A high-quality product in all means, can only be produced via high-quality processes. The acquirement of high-quality begins with market research, followed by product development and includes all company activities such as logistics, production, shipment, after-sales service. According to this approach, the handling and development of the management, manforce, operation, product and service qualities of a foundation, in a systematic way by the participation of all employee, in order to meet consumer expectations is called“Total Quality”. Total Quality Management is a general management philosophy; the managerial dimension of Total Quality. In this study, Total Quality Model and its applications in the production systems is handled. In the first section, the relationship between company-production-economy has been examined. In the second section, the issue of quality has been expressed, the changes on the understanding of quality have been explained, from -quality as inspection- to -quality as a process-.In the third section, the contemporary management model“Total Quality Management”has been presented and its effect on the competitive force of the company has been examined. In the fourth section, the basic principles of TQM, such as customer-orientation, new management strategy, increasing the effectiveness of the workforce, continious improvement, total employee participation under team-work spirit have been described. In the fifth section, the issue of“Quality Assurance”and“Quality Assurance System”has been defined. In the last section, PVQA, a customer-focused quality system which is one of the quality systems applied at Ford-Otosan Co. has been presented. XI