2+1 boyutta konformal gerilim-enerji tansörlü bir skaler alanın kütle çekim ile etkileşmesi
The Interaction of a scalar field having a conformal stress-energy tensor with gravity in 2+1 dimension
  1. Tez No: 126974
  2. Yazar: HASAN TUNCAY ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
2+1 BOYUTTA KONFORMAL GERILİM-ENERJİ TANSÖRLÜ BİR SKALER ALANIN KÜTLE ÇEKİMİ İLE ETKİLEŞMESİ ÖZET Üç boyutlu uzay-zamanda genel görelilik, klasik ve kuantum kütle çekiminin temellerinin araştırılmasında popüler bir model olmaktadır. 2+1 boyutta kütle çekiminin 3+1 boyutlu kütle çekim sistemlerini kavramada fiziksel olarak gerçekçi olmadığına yaygın olarak inanılıyordu. Bunun nedeni 2+1 boyutta genel görelilik newtonyen limite ve yayılma serbestlik derecesine sahip olmamasıdır. Bu yüzden 1992 yılında Baftados, Teitelboim and Zanelli (BTZ) 2+1 boyutlu kütle çekimin bir kara delik çözümüne sahip olduğunu göstermeleri çok büyük bir sürpriz oldu. BTZ çözümlerinin Schwarzchild and Kerr çözümlerinden önemli farkları vardır. BTZ çözümleri asimptotik anti-de Sitter uzayındadır ve eğrilik tekilliğine sahip değildir. Schwarzchild and Kerr çözümleri asimptotik düz uzaydadır ve eğrilik tekilliğine sahiptir. BTZ kara delikleri olay ufkuna sahiptir. Eğer Dönen durumda ise iç olay ufkuna da sahiptir. Bizim çalışmamızda, negatif kozmolojik sabite sahip Einstein denklemlerinin çözümü olan üç boyutlu kara delik verilen konformal bir skaler alan ile küple etmektedir. Bizim amacımız termodinamik nicelikleri hesaplamaktır. Bu nicelikler entropi, sıcaklık ve emisyon oranıdır. Entropi bulunmadan önce metrik Einstein denklemleri çözülmek zorundadır. Keski-Vakkuri, Kraus ve Wilczek tarafından bulunan KKW yöntemi entropi, sıcaklık ve emisyon oranını bulmak için kullanılır. Bu yöntemde metrik zamandan bağımsızdır. vii
Özet (Çeviri)
THE INTERACTION OF A SCALAR FIELD HAVING A CONFORMAL STRESS-ENERGY TENSOR WITH GRAVITY IN 2+1 DIMENSIONS SUMMARY General relativity in three space-time dimensions has become an increasingly popular model in which to explore the foundations of classical and quantum gravity. It has been widely believed that (2+l)-dimensional gravity is physically unrealistic to give much insight into real gravitating systems in 3+1 dimensions. In particular, general relativity in 2+1 dimensions has no Newtonian limit and propagating degrees of freedom. It therefore came as considerable surprise when Bafiados, Teitelboim, and Zanelli (BTZ) showed in 1992 that (2+l)-dimensional gravity has a black hole solution. The BTZ differs from the Schwarzchild and Kerr solutions in some important respects:it is asymptoticaly anti-de Sitter rather than asymptoticaly flat, and has no curvature singularity at the horizon. Moreover, it has an event horizon and in the rotating case, an inner horizon. In our study, a three dimensional black hole solution of Einstein equation with negative cosmological constant coupled to conformal scalar field is given. It is our aim to find thermodynamically quantities, e.g., entropy, temprature, and emission rate. Before entropy is found, metric has to be calculated by solving Einstein equation. KKW methodology which is found by Keski-Vakkuri, Kraus and Wilczek is used for calculating entropy and temprature. In this methodology, scalar field and metric are independent of time. Vlll